Gazeta Podatkowa nr 55 (1096) z dnia 10.07.2014
Jeszcze dzieło czy już roboty budowlane?
Mam zawartą umowę o roboty budowlane w opcji "pod klucz". Po mojej stronie pozostanie jedynie zakontraktowanie parkieciarza oraz glazurnika. Jakie umowy należy podpisać z takimi firmami: umowę o dzieło czy o roboty budowlane na określony etap?
Odpowiednia będzie w tym wypadku umowa o dzieło. Choć często rozróżnienie umowy o dzieło od umowy o roboty budowlane bywa trudne, to w tym przypadku wszystko przemawia na rzecz tej pierwszej.
Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, inwestor zaś zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Pod pojęciem "obiekt" należy rozumieć określony rezultat robót budowlanych, który w dokumentacji projektowej stanowi samoistną całość dającą się wyodrębnić pod względem technicznym lub technologicznym. Przedmiotem umowy o roboty budowlane może być również remont budynków lub budowli.
Zasadniczym kryterium rozróżnienia umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane jest ocena realizowanej inwestycji stosownie do wymagań Prawa budowlanego. Obiektami budowlanymi są: budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowle stanowiące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, a także obiekty małej architektury. Natomiast remontem nazwiemy wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Dom wolno stojący należy przyporządkować do budynków, które są trwale związane z gruntem, wydzielone w przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach. Ponadto wskazać należy na uczestników procesu budowlanego, którymi są: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.
W przypadku umowy o dzieło mamy w zasadzie do czynienia tylko z dwoma podmiotami, a mianowicie zamawiającym i przyjmującym zamówienie. Konfiguracja znacznie prostsza, podobnie jak sama realizacja umowy oraz jej dokumentacja. Wszystko to przemawia na rzecz uznania, że właściwą formą zakontraktowania parkieciarza czy glazurnika będzie umowa o dzieło.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|