Gazeta Podatkowa nr 11 (1573) z dnia 7.02.2019
Różnica między zaliczką a zadatkiem
W dokumentach, które mam podpisać, widnieje informacja o tym, że kwota, która zostanie mi wręczona, ma charakter zadatku. Do tej pory spotykałam się jedynie z zaliczką, która stanowiła formę przedpłaty w związku z wykonaniem określonej usługi. Czym charakteryzuje się zadatek?
Zadatek i zaliczka to dwie różne instytucje prawne choć w pewnym zakresie obie mogą spełnić jedną z funkcji. Zaliczka to forma przedpłaty np. za usługę czy dzieło, które ma dla nas zostać wykonane (np. wpłacamy zaliczkę 50% ceny na wykonanie mebli kuchennych - po wykonaniu mebli i montażu płacimy resztę ceny). Z kolei zadatek to przede wszystkim sposób zabezpieczenia wykonania jakiejś umowy. W przypadku braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego i otrzymany zadatek zachować, a w sytuacji, gdy to ona zadatek dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Wynika to z art. 394 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Istotne jest, że dla zatrzymania (żądania 2-krotności kwoty) konieczne jest uprzednie odstąpienie od umowy.
Oczywiście w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała (jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi). Gdyby natomiast doszło do rozwiązania umowy, zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej nie jest aktualny. To samo dotyczy sytuacji, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|