Gazeta Podatkowa nr 45 (1816) z dnia 7.06.2021
Różnica w rozliczeniu umowy o dzieło przy kosztorysie i ryczałcie
Zamierzam wykonać remont mieszkania. Wykonawca, z którym rozmawiam, zaproponował mi dwa sposoby rozliczenia w przypadku umowy o dzieło - rozliczenie na podstawie kosztorysu albo ryczałtu. Która forma rozliczenia będzie dla mnie bardziej korzystna?
Nie sposób przesądzić, które rozwiązanie będzie w sytuacji Czytelnika korzystniejsze, niemniej należy zwrócić uwagę na prawne konsekwencje związane z wyborem jednego bądź drugiego sposobu rozliczenia za wykonanie prac. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.
Wynagrodzenie kosztorysowe polega na tym, że w kosztorysie strony wskazują ilość materiałów potrzebnych do wykonania prac, nakład pracy niezbędny do zrealizowania umowy oraz stawki jednostkowe. Po zakończeniu prac tworzony jest kosztorys powykonawczy, w którym ujmuje się rzeczywiście wykonane prace i na tej podstawie następuje rozliczenie. Kosztorys stanowi integralną część umowy. Jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych. Tak stanowi art. 630 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Gdyby w takim przypadku zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia. Jednak przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.
Natomiast jeśli strony umówiły się na wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Jeżeli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę. W doktrynie i orzecznictwie podkreśla się, że chodzi tu o rażącą stratę, a nie tylko zmniejszenie zysku (zarobku) przyjmującego zamówienie.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|