Gazeta Podatkowa nr 7 (1673) z dnia 23.01.2020
Wypowiedzenie terminowej umowy najmu
Jestem właścicielem pawilonu handlowego, w którym wynajmuję lokale usługowe. Jeden z najemców, z którym mam zawartą umowę na czas określony, podjął działania zmierzające do zmiany ustalonego umownie przeznaczenia lokalu. W treści umowy zostało wyraźnie zaznaczone, że zmiana przeznaczenia lokalu wymaga zgody wynajmującego. Najemca nawet nie wystąpił do mnie o uzyskanie zgody, a już rozpoczął prace remontowe. Niestety w umowie nie została przewidziana możliwość wypowiedzenia umowy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji. Czy obowiązujące przepisy uprawniają mnie do rozwiązania stosunku najmu?
TAK. W przypadku zaistnienia okoliczności opisanych w pytaniu, wynajmujący ma prawo do wypowiedzenia w trybie natychmiastowym umowy najmu zawartej na czas określony i to niezależnie od tego, czy takie uprawnienie zostało przewidziane w treści umowy. Zgodnie z ogólną normą zawartą w Kodeksie cywilnym, jeżeli czas trwania najmu lokalu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Oznacza to, że, co do zasady, terminową umowę najmu można wypowiedzieć wyłącznie w wypadkach określonych przez strony umowy w jej treści. Kodeks cywilny zawiera jednak normy przewidujące ustawowe przypadki uprawniające wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminu.
W myśl art. 667 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.), jeżeli najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Takie samo uprawnienie przysługuje wynajmującemu na podstawie art. 685 Kodeksu cywilnego, jeśli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym. Sądy powszechne co prawda powzięły wątpliwość, czy wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe we wskazanych przypadkach, jeżeli nie zostały one wyraźnie wymienione w treści umowy. W chwili obecnej jednak zostało utrwalone stanowisko, zgodnie z którym możliwość rozwiązania umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia, a więc w trybie natychmiastowym, przewidziana w art. 667 § 2 Kodeksu cywilnego, dotyczy wszystkich stosunków najmu i to bez względu na czas ich trwania, tj. zarówno bezterminowych, jak również terminowych. Przepis ten ma bowiem charakter ogólny i nie wynika z niego, że znajduje zastosowanie wyłącznie do stosunków najmu mających charakter bezterminowy.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|