Gazeta Podatkowa nr 42 (1708) z dnia 25.05.2020
Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości
W najbliższym czasie kupuję mieszkanie. Pośrednik nieruchomości poinformował mnie, że warto, aby umowa przedwstępna została podpisana w formie aktu notarialnego. Czy to faktycznie jest konieczne? Nie chcę ponosić dodatkowych kosztów związanych z podpisaniem dwóch aktów notarialnych. Z tego co wiem, dopuszczalne jest podpisanie umowy przedwstępnej w zwykłej formie pisemnej. Czy warto ponieść dodatkowe koszty i wybrać jednak formę notarialną?
Wybranie formy aktu notarialnego dla umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości nie generuje zasadniczo dodatkowych kosztów notarialnych. Za podpisanie umowy zobowiązującej, zawartej pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (tu: umowa przedwstępna), podobnie jak za umowę przenoszącą własność lub użytkowanie wieczyste, w wykonaniu umowy zobowiązującej (tu: umowy przyrzeczonej) pobiera się połowę taksy notarialnej. Innymi słowy, pół stawki płaci się przy umowie przedwstępnej i pół przy umowie przyrzeczonej. Nie płaci się zatem podwójnej wysokości taksy.
Pod rygorem nieważności umowa sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Natomiast przy umowie przedwstępnej nie przewiduje się takiego wymogu, co oznacza, że strony czasami decydują się na zawarcie tej umowy w zwykłej formie pisemnej. Taka umowa przedwstępna nie przenosi jeszcze własności, stąd brak wymogu formy aktu notarialnego. Nie oznacza to, że nie warto wybrać formy notarialnej dla umowy przedwstępnej. Taka umowa wywoła nieco inne skutki prawne niż umowa w zwykłej formie pisemnej.
W sytuacji gdy strony zdecydowały się na zwykłą formę pisemną, a strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (tzw. ujemny interes umowny). Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania, choć z reguły takich zapisów umowy nie zawierają. Tak wynika z art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego.
Przy umowie przedwstępnej w formie aktu notarialnego - z uwagi na to, że umowa taka czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej - strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. Można zatem prawnie przymusić stronę, która uchyla się od podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, do tego, by umowa doszła do skutku. Jeśli strona nie stawi się u notariusza, wówczas można domagać się, aby sąd wydał orzeczenie zastępujące oświadczenie strony uchylającej się od podpisania umowy. Forma aktu notarialnego wzmacnia umowę i zapewnia jej wykonanie. Umożliwia również ujawnienie w księdze wieczystej nieruchomości roszczenia kupującego o zawarcie umowy przyrzeczonej.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|