Gazeta Podatkowa nr 36 (2119) z dnia 2.05.2024
Najemca nie ma obowiązku płacić podatku od nieruchomości
Planuję wynająć dom osobie prywatnej. Chciałabym, aby umowa była tak skonstruowana, żeby najemca, poza czynszem i innymi opłatami, był zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości. Czy zamieszczenie w umowie takiego zapisu będzie zgodne z prawem? Czy w sytuacji gdy najemca tego podatku nie zapłaci, organ podatkowy może domagać się ode mnie zapłaty tego podatku?
Nie można w drodze umowy cywilnoprawnej, np. umowy najmu, przenieść obowiązku podatkowego na inny podmiot. Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby wskazane w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych. W niektórych przypadkach podatek ten może ciążyć np. na posiadaczach samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych. Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.
W omawianej sprawie istotne jest, że najemca jest posiadaczem samoistnym, nie jest podatnikiem. Zgodnie z przepisami posiadacz samoistny to osoba, która - nie będąc właścicielem - włada rzeczą w taki sposób, w jaki czyni to właściciel, choć sam właścicielem nie jest. Z kolei posiadaczem zależnym jest osoba, która faktycznie włada rzeczą jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą. Wynika to z art. 336 Kodeksu cywilnego. Najemca nie korzysta z rzeczy (np. mieszkania, domu) "jak właściciel", ale zgodnie z treścią umowy, którą podpisał z wynajmującym.
Jeśli podatnik, właściciel nie zapłaci podatku, organ podatkowy nie będzie zwracał się do najemcy, nie będzie kierował do niego pism czy roszczeń, tylko do Czytelniczki. W decyzji wymiarowej, z której wynika wysokość zobowiązania podatkowego, to właściciel, czyli wynajmujący (tu: Czytelniczka) będzie wskazany jako podatnik i tylko wobec niego będzie można wszcząć stosowne postępowanie w razie niezapłacenia podatku od nieruchomości.
Powyższe nie oznacza, że nie można przenieść na najemcę ekonomicznego ciężaru związanego z zapłatą tego podatku. W umowie można zamieścić zapis, w myśl którego najemca - poza innymi opłatami - będzie musiał przekazać wynajmującemu kwotę niezbędną do pokrycia tego podatku.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|