Gazeta Podatkowa nr 21 (2000) z dnia 13.03.2023
Umowa pożyczki nie zawsze obciążona PCC
Objęcie umowy pożyczki regulacjami ustawy o VAT skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik, działając jako osoba fizyczna, zawarł umowę pożyczki ze spółką będącą podatnikiem podatku VAT. Na jej podstawie zobowiązał się do zapłaty odsetek kapitałowych na rzecz spółki (pożyczkodawcy). Spółka, autoryzowany sprzedawca samochodów, w ramach swej działalności nie prowadzi usług pożyczkowych. Jest to pożyczka jednorazowa.
Czynność ta podlega opodatkowaniu VAT, gdyż stanowi odpłatne świadczenie usług (pożyczkobiorca oprócz kwoty pożyczki jest zobowiązany do zapłaty odsetek kapitałowych). Jednocześnie czynność ta będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy jako osoba fizyczna, która zawarła umowę pożyczki z czynnym podatnikiem VAT, jest zobowiązany do zapłaty PCC od udzielonej pożyczki. Według podatnika obowiązek podatkowy nie powstał.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił jednocześnie, że przedmiotem interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska podatnika w zakresie PCC.
Dyrektor KIS podniósł, że stosownie do przepisów ustawy o PCC, umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu PCC i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.
Niezależnie od tego, na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) tej ustawy, PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany m.in. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności (z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).
W przypadku umów pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT. Podstawę do wyłączenia może stanowić jednak fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT.
W związku z tym organ podkreślił, że choć zapytanie dotyczy opodatkowania PCC zawartej z pożyczkodawcą umowy pożyczki, to jednak w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia, czy transakcja ta podlega regulacjom ustawy o VAT. Pozytywna odpowiedź na pytanie skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w PCC. Organ stwierdził, że o ile rzeczywiście, zgodnie z opisem stanu faktycznego, udzielenie omawianej pożyczki było zwolnione z VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, to na mocy art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC zawarta umowa pożyczki nie podlega PCC. Jest z niego wyłączona.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lutego 2023 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.318.2022.2.PB)
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|