Gazeta Podatkowa nr 86 (1023) z dnia 28.10.2013
Umowa zastawnicza z zakazem zbycia
Spółka zamierza zabezpieczyć pożyczkę udzielaną kontrahentowi zastawem rejestrowym na samochodzie dostawczym. Pojazd będzie dalej wykorzystany w firmie pożyczkobiorcy. Czy możemy dla większej pewności zastrzec zakaz sprzedaży auta osobom trzecim?
TAK. W zasadzie zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego (np. pojazdu) nie szkodzi interesom zastawnika, ponieważ nie skutkuje utratą tego rodzaju zabezpieczenia. Zastaw rejestrowy utrzymuje się bowiem na przedmiocie niezależnie od tego, czy ktoś inny niż zastawca stanie się jego późniejszym właścicielem. W przypadku niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę i zastawcę w jednej osobie, nabywca obciążonego zastawem pojazdu będzie musiał liczyć się z realizacją roszczeń pożyczkodawcy.
Wierzytelność zabezpieczona zastawem rejestrowym podlega zaspokojeniu z przedmiotu tego zastawu z pierwszeństwem przed innymi wierzytelnościami. Odbywa się to w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego lub w inny sposób ustalony w umowie i dopuszczalny przepisami ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, np. przez przejęcie przedmiotu zastawu na własność przez zastawnika.
Niemniej dla większego bezpieczeństwa można zastrzec w umowie zakaz zbycia lub obciążenia przedmiotu zastawu rejestrowego do czasu wygaśnięcia zabezpieczenia.
Jedynie w dwóch wyjątkowych sytuacjach zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego skutkuje wygaśnięciem omawianego zabezpieczenia rzeczowego. Po pierwsze, gdy nabywca nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o istnieniu zastawu rejestrowego w chwili wydania mu rzeczy lub przejścia na niego prawa obciążonego zastawem rejestrowym. Sprawa nie jest prosta, gdyż od dnia dokonania wpisu zastawu nikt nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów widniejących w rejestrze zastawów. Po drugie, gdy rzecz obciążona zastawem rejestrowym zalicza się do rzeczy zbywanych zwykle w zakresie działalności gospodarczej zastawcy i została wydana nabywcy, chyba że ten działał w celu pokrzywdzenia zastawnika.
Dodatkowo można zobowiązać pożyczkobiorcę do dokonania stosownej adnotacji o zastawie rejestrowym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Taki wpis nie ma jednak znaczenia dla oceny, czy doszło do ustanowienia zastawu rejestrowego, a jedynie wpłynie na pewność obrotu, informując od razu potencjalnych nabywców o istniejącym obciążeniu rzeczowym. Sam pojazd jest natomiast skutecznie zastawiony od chwili wpisu do rejestru zastawów.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|