Gazeta Podatkowa nr 13 (950) z dnia 14.02.2013
Umowa przedwstępna a renta planistyczna
Jestem właścicielką nieruchomości gruntowej, której wartość na skutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego znacznie wzrosła. Czy zobowiązana będę do uiszczenia renty planistycznej w sytuacji, gdy w terminie 5 lat od wejścia w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego zawrę jedynie przedwstępną umowę sprzedaży tej nieruchomości?
Renta planistyczna jest opłatą uiszczaną przez zbywcę nieruchomości w sytuacji jej zbycia w okresie 5 lat od momentu wejścia w życie nowego, lub zmiany dotychczasowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Organem ustalającym tę opłatę jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a jej wysokość nie może przekraczać 30% wzrostu wartości nieruchomości. Regulacje dotyczące renty planistycznej zawarte są w art. 36 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.).
Podstawą naliczenia renty planistycznej jest czynność zbycia nieruchomości. Co prawda ust. 4a powołanego artykułu zawiera wyliczenie podmiotów, od których nie pobiera się tej opłaty, dotyczy on jednak rolników. Obowiązek uiszczenia renty planistycznej powstaje w momencie zbycia nieruchomości. Do zbycia nieruchomości konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, w którym zbywca przenosi własność nieruchomości na nabywcę w zamian za ustaloną cenę.
Umowa przedwstępna nie przenosi własności na nabywcę. Skutkiem zawarcia umowy przedwstępnej jest zobowiązanie się stron tej umowy do zawarcia drugiej umowy przenoszącej własność dokładnie oznaczonej nieruchomości. Umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że powinna ona zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Do zawarcia umowy przedwstępnej nie jest wymagana forma aktu notarialnego. W celu wyeliminowania potencjalnych problemów, w umowie przedwstępnej oprócz precyzyjnego określenia nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży należy także określić jej cenę i termin, w jakim umowa przenosząca własność powinna być zawarta.
Zatem w sytuacji, gdy Czytelniczka w okresie 5 lat od wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawrze jedynie umowę przedwstępną, nie wystąpi obowiązek uiszczenia renty planistycznej. Należy jednak pamiętać, aby w terminie późniejszym, np. po upływie 5-letniego okresu, o którym mowa w pytaniu, zawrzeć umowę przyrzeczoną, która przeniesie własność nieruchomości na nabywcę.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|