Gazeta Podatkowa nr 58 (890) z dnia 19.07.2012
Umowy dożywocia nie można odwołać
Razem z mężem przekazaliśmy synowi dom na podstawie umowy dożywocia, którą zalecił notariusz z uwagi na to, że chcieliśmy mieć gwarancję dalszego zamieszkiwania w nim do śmierci, a także opiekę ze strony syna. Wiemy, że syn ma kłopoty finansowe i nosi się z zamiarem sprzedaży domu lub jego "zastawienia". Czy możemy odwołać przekazanie domu na podstawie umowy dożywocia?
NIE. W przeciwieństwie do darowizny umowy o dożywocie nie można odwołać. Dożywocie może być jednak rozwiązane przez sąd na żądanie jednej ze stron. Aby żądanie skierowane do sądu przyniosło skutek w postaci wyroku rozwiązującego umowę o dożywocie, muszą być spełnione przesłanki, o których mowa w art. 913 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Chodzi o stan, w którym między dożywotnikiem a zobowiązanym panują takie stosunki, że nie można od nich wymagać, aby w dalszym ciągu pozostawali ze sobą w bezpośredniej styczności (a tego z reguły wymaga wykonywanie umowy dożywocia).
Stan ten powinien ponadto przybrać taką formę, że można go uznać za wyjątkowy przypadek. Jeżeli konkretny przypadek nie zostanie przez sąd uznany za wyjątkowy, to można liczyć co najwyżej na zmianę wszystkich lub niektórych uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień (art. 913 § 1 K.c.).
W takim wypadku pozostaje jedynie możliwość domagania się zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę na podstawie art. 914 K.c.
Rozwiązanie umowy o dożywocie nie jest dopuszczalne po zbyciu nieruchomości obciążonej dożywociem. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 marca 2004 r., sygn. akt II CK 91/2003 |
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|