Gazeta Podatkowa nr 62 (894) z dnia 2.08.2012
Umowa sprzedaży z prawem odkupu
Osoba fizyczna chce sprzedać lokal użytkowy, ale tylko jeśli będzie miała zapisane prawo odkupu lokalu w przyszłości. Twierdzi, że są jej teraz potrzebne pieniądze i jak minie kryzys chciałaby odzyskać nieruchomość. Czy takie zastrzeżenie jest dopuszczalne w umowie dotyczącej nieruchomości i co się z nim wiąże?
Prawo odkupu może również dotyczyć nieruchomości. Ustawodawca nie zawęża tej instytucji wyłącznie do rzeczy ruchomych, lecz posługuje się ogólnym określeniem "rzeczy", które obejmuje także nieruchomości.
Prawo odkupu daje możliwość ponownego (powrotnego) nabycia rzeczy sprzedanej. Możliwość ta nie może jednak trwać w nieskończoność. Prawo odkupu może być zastrzeżone na czas nieprzenoszący 5 lat, co wynika wprost z art. 593 § 1 Kodeksu cywilnego. Nie będzie jednak nieważnym ustanowienie prawa pierwokupu na więcej niż 5 lat, a jedynie oznaczać to będzie w istocie zastrzeżenie prawa odkupu na ten maksymalny okres.
Realizacja prawa odkupu polega na złożeniu przez sprzedawcę kupującemu oświadczenia, z którego wynika wola tego pierwszego odkupienia określonej rzeczy. Oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że nie wymaga do swojej skuteczności zgody drugiej strony.
Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży wymagało szczególnej formy (np. aktu notarialnego, jak w przypadku obrotu nieruchomościami), oświadczenie o wykonaniu prawa musi mieć taką samą formę. W pozostałych przypadkach uprawnienie to może być zastrzeżone w dowolny sposób.
Prawo odkupu jest niezbywalne i niepodzielne.
Z chwilą wykonania prawa odkupu kupujący obowiązany jest przenieść z powrotem na sprzedawcę własność kupionej rzeczy za zwrotem ceny i kosztów sprzedaży oraz za zwrotem nakładów. W przypadku nieruchomości skorzystanie z prawa odkupu powoduje więc obowiązek zawarcia umowy w formie aktu notarialnego powrotnie przenoszącej jej własność. Wspomniany zwrot nakładów, które nie stanowiły nakładów koniecznych, należy się kupującemu tylko w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy.
Jeżeli określona w umowie sprzedaży cena odkupu przenosi cenę i koszty sprzedaży, sprzedawca może żądać obniżenia ceny odkupu do wartości rzeczy w chwili wykonania prawa odkupu.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|