Gazeta Podatkowa nr 70 (1424) z dnia 31.08.2017
Gdy w umowie użyto zarówno określenia zaliczka, jak i zadatek
Mój syn na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych świadczy usługi w zakresie prowadzenia imprez i puszczania muzyki (DJ). W jednej z zawartych przez niego umów w tytule wpisał "umowa zlecenia z zadatkiem", a w treści zamiast zadatku omyłkowo mowa o zaliczce (nie pojawia się słowo zadatek). Czy w sytuacji, gdy druga strona odwołała imprezę i chce zrezygnować z umowy, syn może zachować zadatek przekazany mu przy jej podpisaniu?
Zadatek i zaliczka są zupełnie innymi instrumentami prawnymi i nie mogą być stosowane zamiennie. Z treści art. 394 K.c. wynika, że w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Zadatek stanowi zatem zabezpieczenie na wypadek zawinionego niewykonania umowy dla obu jej stron, pozwalające na odstąpienie od umowy z winy drugiej strony i zatrzymanie zadatku, bądź żądanie zwrotu jego dwukrotności.
Zapłata zaliczki polega natomiast na zapłacie z góry części ceny bądź wynagrodzenia. Jednak w przeciwieństwie do zadatku, w przypadku niedojścia umowy do skutku podlega ona zwrotowi.
Należy jednak wskazać, iż zastrzeżenia zadatku nie można domniemywać, musi być on precyzyjnie wskazany w umowie. W sytuacji gdy w tytule umowy zlecenia jest wzmianka o zadatku, natomiast w jej treści pojawia się jedynie zwrot "zaliczka", należy zastosować metodę wykładni umowy pozwalającą na ustalenie woli stron. W tym zakresie przydatny będzie art. 64 K.c. Zgodnie z jego treścią oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Przy czym w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie Czytelniczki wymaga zapoznania się z treścią całej umowy. Jeżeli brak w niej zapisu o konsekwencjach niewykonania umowy typowych dla zadatku, tj. możliwości jego zatrzymania po odstąpieniu od umowy lub żądania kwoty dwukrotnie wyższej, to należy przyjąć, iż użycie w umowie określenia "zaliczka" powoduje, że kwota wręczona synowi przy zawarciu umowy powinna zostać zwrócona, w istocie stanowi bowiem zaliczkę.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|