Gazeta Podatkowa nr 43 (1293) z dnia 30.05.2016
Darowizna a umowa dożywocia
Od wielu lat mieszkam z rodzicami i opiekuję się nimi. Mam jeszcze brata, który nie mieszka w Polsce i prawie nie kontaktuje się z rodzicami. Rodzice chcieliby przekazać mi jeszcze za życia mieszkanie, jednak ktoś poradził nam, aby nie robić tego w formie darowizny z uwagi na ryzyko zachowku na rzecz brata. Czy umowa o dożywocie zabezpiecza przed tego typu roszczeniami innych członków rodziny?
TAK. Umowa o dożywocie niewiele się różni np. od darowizny z obciążeniem w postaci służebności mieszkania. Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, który w zamian zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej dożywotnie utrzymanie. Strona nabywająca nieruchomość w drodze umowy o dożywocie (zobowiązany), podobnie jak w przypadku darowizny, nie musi za nią płacić. W zamian jednak obowiązana jest zapewnić wyżywienie, mieszkanie i opiekę uprawnionym dożywotnikom. W przeciwieństwie jednak do darowizny, umowa o dożywocie zabezpiecza przed ewentualną odpowiedzialnością przed roszczeniami osób uprawnionych do zachowku. Instytucja ta nierzadko służy regulacji spraw związanych z przekazaniem majątku nieruchomego wybranym członkom rodziny jeszcze za życia właściciela.
Obdarowany, podobnie jak osoba otrzymująca spadek na podstawie testamentu, może być zobowiązany do zapłaty zachowku (zachowków). Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę (wedle reguł wskazanych w ustawie). Tymczasem nieruchomość nabyta w drodze umowy o dożywocie takiemu zaliczeniu nie podlega. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
www.KodeksCywilny.pl - Umowy cywilnoprawne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|