Gazeta Podatkowa nr 2 (1147) z dnia 5.01.2015
Służebność osobista czy gruntowa?
Chciałbym zagwarantować sobie prawo korzystania z wjazdu na własną nieruchomość przez posesję sąsiada. Sąsiad zaproponował mi ustanowienie służebności osobistej. Wiem, że często ustanawia się również służebności gruntowe. Czym różnią się te dwie instytucje?
Służebność to ograniczone prawo rzeczowe. Czytelnik może wybrać służebność osobistą bądź gruntową i każda z nich - mimo że ma inny charakter - zapewni mu prawo przejazdu przez sąsiednią działkę (o ile są spełnione określone warunki i o ile wyrazi na to zgodę sąsiad bądź zostanie wydane stosowne orzeczenie).
Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. Przyznane uprawnienie może mieć również zupełnie inną treść - wszystko zależy od woli stron.
Służebność osobista różni się od gruntowej przede wszystkim tym, że przyznaje określone uprawnienia (np. prawo przechodzenia i przejazdu do drogi publicznej) wyłącznie indywidualnie oznaczonemu właścicielowi określonej nieruchomości (osobie fizycznej).
Z kolei służebność gruntowa daje to prawo każdoczesnemu właścicielowi tej nieruchomości. Służebność osobista ma charakter niezbywalny i niedziedziczny - wygasa najpóźniej z chwilą śmierci uprawnionego. Stanowi o tym art. 300 Kodeksu cywilnego. Służebność gruntowa przynależy niejako "do gruntu", a służebność osobista tylko do określonej - wskazanej - osoby, będącej właścicielem nieruchomości.
W omawianej sytuacji najlepiej będzie, jeśli Czytelnik dojdzie z sąsiadem do porozumienia i wybierze odpowiednią dla siebie formę korzystania z nieruchomości sąsiada, uwzględniając też jego interes (minimalizując uciążliwość z tym związaną). Ustanowienie służebności gruntowej jest rozwiązaniem bardziej trwałym, gdyż po sprzedaży nieruchomości kolejny właściciel będzie mógł również korzystać z wcześniej przydzielonego uprawnienia.
W razie braku porozumienia, jeśli są spełnione odpowiednie warunki, można skierować sprawę do sądu.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|