Gazeta Podatkowa nr 67 (1838) z dnia 23.08.2021
Wpływ podziału nieruchomości na służebność drogową
Od wielu lat na mojej nieruchomości ciąży służebność drogi koniecznej. Chciałbym nieruchomość podzielić na kilka działek. Czy jeśli okaże się, że służebność będzie przebiegać tylko przez jedną działkę, pozostałe działki będą wolne od obciążenia?
NIE. Przede wszystkim z cywilnego punktu widzenia z podziałem nieruchomości na mniejsze mamy do czynienia nie wtedy, gdy dochodzi do podziału geodezyjnego, ale gdy działki te zostaną prawnie wyodrębnione i staną się formalnie nieruchomościami z własnymi księgami wieczystymi. Jeśli Czytelnik zamierza dzielić działki jedynie geodezyjnie, będzie to bez znaczenia dla wspomnianej służebności. Przepisy dopuszczają ustanowienie służebności gruntowej tylko na rzecz całej nieruchomości władnącej. Wykluczone jest tym samym ustanowienie (istnienie) służebności gruntowej jedynie na rzecz części określonej nieruchomości, a więc jednej tylko z działek ewidencyjnych, z których ona się składa (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV CSK 527/12).
Podział geodezyjny nieruchomości nie wpływa na obciążającą ją służebność.
Istnieją jednak pewne rozwiązania przewidziane dla sytuacji, gdy dochodzi do prawnego podziału nieruchomości, tj. podziału, w wyniku którego powstają mniejsze nieruchomości z własnymi księgami wieczystymi. W myśl przepisów, w razie podziału nieruchomości obciążonej służebność utrzymuje się w mocy na częściach utworzonych przez podział. Taka reguła wynika z art. 290 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Jednak, gdy wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku z nich, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia od służebności. Natomiast jeżeli wskutek podziału nieruchomości władnącej albo nieruchomości obciążonej sposób wykonywania służebności wymaga zmiany, sposób ten w braku porozumienia stron będzie ustalony przez sąd.
Zatem to, czy jakieś uprawnienia będą przysługiwać Czytelnikowi zależy od faktu, czy dokona prawnego podziału nieruchomości. Jeśli do tego dojdzie, w zależności od okoliczności, będzie mógł żądać zmiany treści służebności albo nawet zwolnienia niektórych nieruchomości z tego obciążenia. Pamiętać należy, że służebność wprawdzie ogranicza wykonywanie prawa własności przez właściciela nieruchomości obciążonej, ale jednocześnie istnienie służebności musi być zgodne z jej celem, tak aby w jak najmniejszym stopniu zakłócać korzystanie z nieruchomości przez jej właściciela.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|