Gazeta Podatkowa nr 70 (2153) z dnia 29.08.2024
Ustanowienie na nieruchomości służebności osobistej mieszkania
Jestem właścicielem mieszkania. Zamierzam przekazać je w drodze darowizny mojej córce. Jednocześnie chciałbym zagwarantować mojej mamie prawo do zajmowania w tym lokalu jednego pokoju oraz do korzystania z pomieszczeń wspólnych. Jakiego rodzaju porozumienie podpisać z mamą, aby mieszkanie zostało obciążone na jej rzecz takim prawem, z takim skutkiem, aby nawet, gdyby doszło do zmiany właściciela mieszkania, mama nadal mogła w tym lokalu mieszkać?
W tym przypadku można pomyśleć o ustanowieniu na rzecz mamy ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności osobistej - służebności mieszkania. Mający służebność mieszkania (służebnik) może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. Służebnik może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Ponadto można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania będzie przysługiwać jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi. Tak wynika z art. 301 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Szczegółowe dane odnośnie zakresu służebności powinny zostać umieszczone w umowie kreującej służebność. W razie luk i niejasności znajdzie zastosowanie art. 298 K.c., zgodnie z którym zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.
Zasadniczym źródłem powstania służebności osobistej jest umowa (choć w pewnych sytuacjach służebność może zostać ustanowiona w trybie sądowym). Do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego (tu: służebności) zasadniczo stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności. Forma aktu notarialnego jest potrzebna tylko dla oświadczenia właściciela, który prawo ustanawia. Służebność mieszkania jest wpisywana w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Opłata sądowa za wpis służebności wynosi 200 zł. Wpis ma jedynie charakter deklaratoryjny, co oznacza, że służebność powstaje niezależnie od tego, czy i kiedy nastąpił wpis w księdze wieczystej.
Służebność mieszkania wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebność ta jest niezbywalna i nie można przenieść uprawnienia do jej wykonywania.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|