Gazeta Podatkowa nr 4 (1879) z dnia 13.01.2022
Wykreślenie starej służebności z księgi wieczystej
Otrzymałem w spadku po ojcu nieruchomość. Chciałbym ją sprzedać. Problemem, który utrudnia mi znalezienie klientów, jest zapis w treści księgi wieczystej, że nieruchomość jest obciążona służebnością drogi koniecznej. Faktycznie pamiętam, że przed laty przez grunt ojca była wytyczona droga do sąsiednich działek. Jednak od lat droga ta nie jest wykorzystywana z uwagi na to, że wspomniane działki uzyskały bezpośredni dostęp do drogi gminnej. Czy zatem taka służebność nadal obowiązuje? Czy można ją wykreślić z księgi wieczystej?
Najszybszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie od właściciela nieruchomości władnącej (na której rzecz ustanowiono służebność) oświadczenia o tym, że zrzeka się przysługującej mu służebności drogi koniecznej. Takie oświadczenie musiałoby przybrać formę pisemną z podpisem notarialnie poświadczonym. Dysponując takim dokumentem, Czytelnik - jako właściciel nieruchomości obciążonej - mógłby złożyć wniosek do sądu i zażądać wykreślenia służebności, dołączając do wniosku wspomniane oświadczenie.
Uzyskanie omawianego oświadczenia nie zawsze będzie możliwe. W takim przypadku istotne będzie, czy służebność faktycznie przestała być wykonywana. W myśl przepisów służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć. Określa tak art. 293 § 1 Kodeksu cywilnego. Jeśli taki stan rzeczy ma miejsce, wówczas konieczne staje się uzgodnienie treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym. Wygaśnięcie służebności na mocy wspomnianego przepisu następuje z mocy prawa, po upływie wskazanego tam terminu. Zatem jeśli służebność wygasła (stan rzeczywisty), właściciel może domagać się w sądzie dokonania zmiany treści księgi wieczystej, czyli wykreślenia wspomnianej służebności. W takiej sytuacji konieczne jest wniesienie stosownego pozwu. Powodem w tej sprawie byłby Czytelnik (właściciel nieruchomości obciążonej), zaś pozwanym - uprawniony z tytułu wygasłej, choć cały czas widniejącej w księdze wieczystej, służebności drogi koniecznej - czyli właściciel nieruchomości władnącej (sąsiad).
Na marginesie warto dodać, że właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Taka możliwość wchodzi zatem w grę, gdy służebność istnieje, nie wygasła z mocy prawa, ale doszło do wspomnianej zmiany okoliczności.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|