Gazeta Podatkowa nr 60 (1622) z dnia 29.07.2019
Przesłanki ustanowienia służebności drogi koniecznej
Wiele lat temu nabyłem nieruchomość gruntową, na której teraz chciałbym się wybudować. Na skutek zmian w zagospodarowaniu innych nieruchomości oraz poczynionych przez gminę inwestycji moja działka utraciła wygodny dostęp do drogi publicznej i teraz muszę nadrabiać setki metrów, aby na tej drodze się znaleźć. Mógłbym dostać się do drogi gminnej korzystając z fragmentu działki sąsiada, ale ten nie wyraża na to zgody. Podobno istnieje możliwość sądowego przyznania mi takiego prawa. W jaki sposób to zrobić?
W pytaniu poruszono zagadnienie dotyczące służebności gruntowej - drogi koniecznej. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). Tak stanowi art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).
Pamiętać należy, że przeprowadzenie drogi koniecznej musi nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. W sytuacji gdy potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, wówczas sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
Z opisu sprawy wynika, że istota problemu sprowadza się do tego, że działka Czytelnika ma jakiś dostęp do drogi publicznej. Wspomina on bowiem, że utracono jedynie "wygodny dostęp". Z powołanego wcześniej przepisu wynika jednak, że ustanowienie drogi koniecznej wchodzi w grę nie tylko, gdy działka nie ma żadnego dostępu do drogi, ale i wtedy, gdy działka nie posiada "odpowiedniego" dostępu. Odpowiedni dostęp to taki, który - przy uwzględnieniu okoliczności sprawy, rodzaju nieruchomości, interesów stron - będzie optymalny, racjonalny. Przykładowo, jeśli działka ma charakter rolniczy i rolnik musiałby każdorazowo jechać maszynami 400-500 m, żeby dostać do drogi gminnej, a istnieje możliwość małym kosztem przejazdu przez działkę sąsiada i dostanie się na drogę po pokonaniu 40 m, to jest szansa na to, że sąd ustanowi w takim przypadku odpowiednią służebność.
Służebność drogi koniecznej może być ustanowiona także wtedy, gdy nieruchomość ma nieodpowiedni dostęp do drogi publicznej.
W razie braku porozumienia z sąsiadem, Czytelnik może skierować sprawę do sądu. Sprawę rozstrzygać będzie sąd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, w tym przypadku nieruchomości obciążonej. Wnioskodawca musi wnieść od wniosku opłatę sądową w wysokości 200 zł.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|