Gazeta Podatkowa nr 8 (1570) z dnia 28.01.2019
Służebność wygasa z mocy prawa
Otrzymałem od rodziców nieruchomość gruntową. Jest to teren, który od lat nie był przez rodzinę wykorzystywany. Jako nowy właściciel zbadałem treść księgi wieczystej i zauważyłem, że w jednym z działów jest wpisana służebność drogi koniecznej na rzecz właścicieli dwóch sąsiednich działek. Przez moją posesję od wielu lat nie przebiega już żadna droga, przede wszystkim z uwagi na zmianę zagospodarowania sąsiednich terenów i rozbudowę infrastruktury publicznej. Czy w tej sytuacji moja nieruchomość jest faktycznie obciążona wspomnianą służebnością?
W pewnych sytuacjach można doprowadzić do wykreślenia służebności z księgi wieczystej. W omawianym przypadku należy rozważyć, czy nie doszło do wygaśnięcia tego prawa rzeczowego. Sam wniosek do sądu z żądaniem wykreślenia służebności nie będzie wystarczający - konieczne będzie wykazanie, że służebność już nie istnieje. W myśl przepisów służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez 10 lat. Tak wynika z art. 293 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Jeżeli treść służebności gruntowej polega na obowiązku nieczynienia, przepis powyższy stosuje się tylko wtedy, gdy na nieruchomości obciążonej istnieje od 10 lat stan rzeczy sprzeczny z treścią służebności.
Skoro Czytelnik nie widzi śladów użytkowania swojego gruntu w określony sposób przez osoby trzecie należy uznać, że służebność nie jest wykonywana. Gdyby było inaczej, na nieruchomości musiałyby być widoczne jakieś zewnętrzne ślady - ścieżki, utwardzenia itp.
Jeżeli rzeczywiście doszło do wygaśnięcia służebności, wówczas występuje stan polegający na niezgodności treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym. Taka sytuacja uzasadnia wniesienie powództwa o usunięcie tej niezgodności. Powodem w tej sprawie może być Czytelnik (właściciel nieruchomości obciążonej), zaś pozwanym - uprawniony z tytułu wygasłej, choć cały czas widniejącej w księdze wieczystej, służebności drogi, czyli właściciele nieruchomości władnących (sąsiedzi Czytelnika). Pamiętać należy, że samo zakończenie tej sprawy nie powoduje automatycznego wykreślenia służebności - wraz z prawomocnym orzeczeniem należy złożyć stosowny wniosek do sądu wieczystoksięgowego.
Alternatywnie, istnieje możliwość zniesienia służebności gruntowej bez wynagrodzenia, jeżeli służebność utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie. Jednak jeśli w toku takiej sprawy okaże się, że służebność wygasła na skutek jej niewykonywania przez co najmniej 10 lat, wówczas sąd taki pozew oddali.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|