Gazeta Podatkowa nr 84 (1125) z dnia 20.10.2014
Służebność mieszkania zabezpiecza prawa do korzystania z lokalu
Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego. Wkrótce zamierzam wziąć ślub. Chciałbym w jakiś sposób zadbać o bezpieczeństwo mieszkaniowe mojej mamy. Zależy mi na tym, aby w każdej sytuacji, nawet w razie mojej śmierci, mama miała prawo korzystać z mojego mieszkania. W jaki sposób można to formalnie zrobić?
Istnieje możliwość ustanowienia służebności mieszkania. Służebność to ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości (np. działce zabudowanej domem jednorodzinnym, lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość). Celem służebności mieszkania jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osoby, na której rzecz jest ustanawiane. Prawo to jest niezbywalne (nie można go sprzedać czy darować innej osobie), nie podlega dziedziczeniu (nie wchodzi do spadku po śmierci uprawnionego) oraz wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Wynika to z art. 299 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego. Bez zachowania tej formy umowa będzie nieważna (art. 245 K.c.). W praktyce cała umowa (oświadczenia obu stron) jest wyrażana właśnie w tej formie u rejenta (jest to po prostu wygodniejsze). Po podpisaniu umowy służebność podlega ujawnieniu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Wpisuje się ją w dziale III księgi wieczystej i wskazuje, na czyją rzecz została utworzona, na jaki okres i jakie są warunki jej wykonywania. Wpis w księdze wieczystej ujawnia to prawo rzeczowe i każdy potencjalny nabywca mieszkania od razu uzyska informację, że nieruchomość obciążona jest tym prawem. Nawet w sytuacji, gdy do księgi wieczystej nie zajrzy, mamę Czytelnika chronić będzie rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych - wpis będzie ujawniony i nikt nie będzie mógł zasłaniać się nieznajomością tego stanu rzeczy.
Treść służebności może być w dużej części kształtowana swobodnie pomiędzy stronami umowy. Dobrym rozwiązaniem jest zatem wskazanie w umowie, z jakich pomieszczeń uprawniony może korzystać, które są przeznaczone tylko dla niego, które do wspólnego użytku. Jedynie w sytuacji, gdy uprawniony dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swojego prawa, właściciel nieruchomości może żądać zamiany służebności na rentę. Dojdzie więc wtedy do usunięcia uprawnionego z lokalu, ale nie pozostanie on bez finansowej opieki, która powinna dać mu możliwość opłacenia innego lokum.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|