Gazeta Podatkowa nr 41 (1082) z dnia 22.05.2014
Zabezpieczenie prawa do mieszkania w księdze wieczystej
Wybudowałem dom, w którym jedno z pomieszczeń zamierzam przeznaczyć dla mamy. Jest ona starszą osobą. Chciałbym zabezpieczyć jej prawo do korzystania z tego pokoju i innych pomieszczeń, niezależnie od tego, co się stanie w przyszłości z samą nieruchomością. Jak osiągnąć taki skutek?
Istnieje możliwość ustanowienia służebności mieszkania. Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na nieruchomości (np. działce zabudowanej domem jednorodzinnym, w lokalu mieszkalnym). Celem tej służebności jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osoby uprawnionej. Prawo to jest niezbywalne (nie można go np. sprzedać innej osobie), nie podlega dziedziczeniu (nie wchodzi do spadku po śmierci uprawnionego) oraz wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Wynika to z art. 300 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego. W praktyce jednak cała umowa (oświadczenia obu stron) są wyrażane właśnie w tej formie. Po podpisaniu umowy służebność podlega ujawnieniu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Wpis w księdze wieczystej ujawnia to prawo rzeczowe i każdy potencjalny nabywca domu od razu zobaczy, że nieruchomość obciążona jest tym prawem. Niezależnie od tego, kto stanie się właścicielem nieruchomości w przyszłości, mama Czytelnika nie będzie mogła zostać pozbawiona prawa do mieszkania w określonych pomieszczeniach, zgodnie z treścią zawartej umowy. Jedynie w sytuacji, gdy uprawniony dopuszczał się rażących uchybień przy wykonywaniu swojego prawa (np. w niewłaściwy sposób korzystał z pomieszczeń), właściciel ma prawo żądać zamiany służebności na rentę.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|