Gazeta Podatkowa nr 11 (1052) z dnia 6.02.2014
Utrudnianie korzystania ze służebności drogi koniecznej
Sąd ustanowił na rzecz każdego właściciela działki, którą niedawno kupiłem, nieodpłatną służebność gwarantującą dostęp (dojazd i dojście) do drogi gminnej. Sąsiad, przez którego posesję droga jest wytyczona, utrudnia mi korzystanie z niej, twierdząc, że sąd nie wydał orzeczenia na moją rzecz, tylko poprzedniego właściciela. Czy ma rację? Jakie środki mogę podjąć w zaistniałej sytuacji?
Prezentowane przez sąsiada stanowisko nie jest zgodne z prawem. Już na wstępie Czytelnik wspomina, że doszło w przeszłości do ustanowienia służebności drogi koniecznej, w formie służebności gruntowej, nie osobistej. Tym samym przyznane uprawnienie powiązane jest z nieruchomością, a ściśle z każdorazowym jej właścicielem. Niezależnie zatem od tego, kto aktualnie posiadać będzie tytuł własności, służebność zawsze będzie "obowiązywać".
W przedstawionej sytuacji sąsiad nie ma prawa uniemożliwiać korzystania z prawa przejazdu i przechodu przez nieruchomość. Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym, które ujawniane jest w dziale III księgi wieczystej. Podobnie w odwrotnej sytuacji, zmiana właściciela po stronie nieruchomości obciążonej (przez którą biegnie droga) nie wpływa na obowiązywanie ustanowionej służebności.
Czytelnik ma prawo skorzystać przede wszystkim z tzw. roszczenia negatoryjnego, o którym mowa w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Roszczenie sprowadza się do tego, że w przypadku naruszania własności (służebności) w inny sposób niż przez pozbawienie faktycznego władztwa nad służebnością, właścicielowi (uprawnionemu z tytułu służebności) przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Korzystając z tego roszczenia należy pamiętać przede wszystkim o wykazaniu istnienia uprawnienia ze służebności oraz udowodnieniu, że dochodzi do określonych naruszeń tego prawa. Warto wcześniej wysłać sąsiadowi pismo z opisem sprawy oraz przedstawieniem żądań, dając rozsądny termin do podjęcia działania.
Służebność drogi koniecznej jest wpisywana do księgi wieczystej.
Jeśli sąsiad nie zmieni swojego postępowania, pozostanie skierowanie sprawy do sądu. W pozwie trzeba będzie dokładnie wskazać czego Czytelnik się domaga oraz opisać naruszenia, których dopuszcza się sąsiad. Pomocne może okazać się również załączenie dokumentacji zdjęciowej czy powołanie świadków, którzy potwierdzą, że sąsiad uniemożliwiał czy też utrudniał korzystanie z biegnącej po jego posesji drogi.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|