Gazeta Podatkowa nr 101 (1038) z dnia 19.12.2013
Wykreślenie hipoteki bez zgody wierzyciela
Zakup mieszkania prawie w całości sfinansowałem z posiadanych oszczędności. Zabrakło mi 10% ceny, ale sprzedawca nie robił wówczas problemu i dał mi rok na zapłatę tej części, zabezpieczając swoją należność hipoteką. Mimo że w ubiegłym miesiącu uiściłem brakującą część ceny sprzedaży oraz pisałem wezwania, były właściciel w dalszym ciągu nie wystawił na moją rzecz zgody na wykreślenie hipoteki. Jak w takim razie doprowadzić do usunięcia wpisu hipoteki z księgi wieczystej?
Po wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką i odmowie dokonania przez wierzyciela czynności umożliwiającej wykreślenie hipoteki, dłużnik może domagać się wykreślenia wpisu w drodze powództwa o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym. Tak uznał Sąd Najwyższy w ciągle aktualnym wyroku z dnia 16 listopada 1998 r., sygn. akt I CKN 885/97.
Bez wątpienia z chwilą zaspokojenia zabezpieczonej wierzytelności hipoteka wygasła, mimo iż nadal figuruje jej wpis w księdze wieczystej. W takiej sytuacji wierzyciel powinien dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Wynika to z przepisów art. 94 i 100 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.). Chodzi tutaj w gruncie rzeczy o wystawienie przez wierzyciela hipotecznego zgody na wykreślenie hipoteki lub przynajmniej wydanie pokwitowania przyjęcia reszty ceny, przy czym w obu przypadkach dokument musi być sporządzony w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Wymóg co do formy oświadczenia wierzyciela hipotecznego wynika z art. 31 wymienionej ustawy. Dłużnik hipoteczny może żądać wystawienia takiego dokumentu również w oparciu o ogólne przepisy Kodeksu cywilnego (art. 462 § 1 i 2 K.c. - Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Jeżeli pomimo spłaty długu (np. ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego), a tym samym wygaśnięcia hipoteki, do jej wykreślenia nie dojdzie, zaistnieje wówczas niezgodność między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym. Przymusowym (spornym) sposobem na usunięcie tej niezgodności jest wspomniane już wcześniej powództwo o usunięcie niezgodności, które może wytoczyć np. właściciel nieruchomości przeciwko byłemu wierzycielowi hipotecznemu, skoro przysługująca mu wcześniej hipoteka wciąż figuruje w dziale IV księgi wieczystej. Pozew w tej sprawie należy wnieść do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości, niezależnie od wartości przedmiotu sporu.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|