Gazeta Podatkowa nr 43 (980) z dnia 29.05.2013
Jak wpisać zastaw do rejestru?
Hurtownia materiałów budowlanych rozważa wprowadzenie zabezpieczeń dla kredytów kupieckich w postaci zastawów rejestrowych na samochodach klientów chcących skorzystać z tej formy zabezpieczenia w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności przekraczających pewien ustalony przez zarząd firmy pułap. Jak wygląda obecnie procedura rejestracji zastawu w sądzie? Ile kosztuje wpis do rejestru zastawów?
Sąd dokonuje wpisu do rejestru zastawów na wniosek zastawnika lub zastawcy, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis z urzędu (art. 39 ust. 1 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, Dz. U. z 2009 r. nr 67, poz. 569 ze zm.). Do wniosku należy dołączyć umowę zastawniczą albo umowę, z której wynika nabycie przedmiotu zastawu wraz z zastawem rejestrowym. Może to być także umowa dotycząca nabycia udziału we współwłasności przedmiotu zastawu bądź nabycia wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub jej części.
Wniosek należy złożyć na urzędowym formularzu do jednego z wydziałów gospodarczych - rejestrów zastawów działających w 11 sądach rejonowych. Stosowne druki są dostępne w siedzibach sądów oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).
Za wpis zastawu rejestrowego płaci się 200 zł. Opłatę można wnieść w znaczkach opłaty sądowej, w kasie lub na rachunek bankowy sądu.
Wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów obejmuje:
- datę złożenia wniosku o wpis,
- dane zastawcy, zastawnika i ewentualnie dłużnika,
- oznaczenie przedmiotu zastawu rejestrowego oraz, jeżeli umowa zastawnicza to przewiduje, sposób jego oznakowania,
- oznaczenie najwyższej sumy zabezpieczenia i waluty, w której jest wyrażona,
- określony umową zastawniczą sposób zaspokojenia zastawnika, jeżeli jest przewidziany przepisami powołanej ustawy,
- ewentualne zastrzeżenie, przez które zastawca zobowiązuje się względem zastawnika, że przed wygaśnięciem zastawu rejestrowego nie dokona zbycia lub obciążenia przedmiotu zastawu.
Rozpoznając tego rodzaju wnioski sąd może badać wyłącznie treść i formę wniosku oraz dokumentów stanowiących podstawę wpisu w zakresie danych podlegających wpisowi. Warto też wiedzieć, że nie obowiązuje już termin na wniesienie wniosku do sądu, który wynosił niegdyś 30 dni od daty zawarcia umowy zastawniczej.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|