Gazeta Podatkowa nr 30 (967) z dnia 15.04.2013
Przeniesienie służebności gruntowej
Moja działka jest obciążona służebnością gruntową. Ostatnio nabyłem własność sąsiedniej działki i chciałbym przesunąć ogrodzenie, tak aby objąć nim także nową działkę. Czy w związku z tym mogę przenieść służebność gruntową z dotychczasowej na nowo nabytą nieruchomość?
Ustanowienie służebności gruntowej ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części. Zatem służebność gruntowa, którą obciążona jest dotychczasowa nieruchomość Czytelnika, jest ograniczonym prawem rzeczowym przysługującym właścicielowi nieruchomości władnącej. Czytelnik powinien przede wszystkim porozumieć się z właścicielem nieruchomości władnącej, który korzysta ze służebności. Najłatwiejszym sposobem na zmianę bądź wygaśnięcie służebności gruntowej jest bowiem zawarcie przez strony umowy w tym zakresie. Zgodnie z zasadą swobody umów, strony mogą zawrzeć umowę, na mocy której dokonają odpłatnego, bądź nieodpłatnego zniesienia lub zmiany służebności, w przeciwnym razie pozostaje droga sądowa.
Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności. Wskazana w art. 291 Kodeksu cywilnego zmiana treści lub sposobu wykonywania służebności następuje za wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości władnącej. Warunkiem zmiany treści wykonywania służebności jest ważna potrzeba gospodarcza.
Do zmiany treści ograniczonego prawa rzeczowego potrzebna jest umowa między uprawnionym a właścicielem rzeczy obciążonej, a jeżeli prawo było ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi.
W przypadku wykazania jej przez Czytelnika w procesie, sąd zmieni treść służebności za stosownym wynagrodzeniem dla właściciela władnącej nieruchomości, ustalonym uwzględniając wartość utraconej służebności. Wynagrodzenie może być także rozłożone na raty. Zmiany dokonuje sąd, biorąc pod uwagę społeczno-gospodarcze przeznaczenie nieruchomości obciążonej. Zmiana jest jednak niemożliwa, gdy przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.
Jeżeli służebność obciążająca nieruchomość nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej, Czytelnik może żądać jej zniesienia za wynagrodzeniem na podstawie art. 294 K.c. Może tego dokonać jedynie w przypadku, gdy wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa. Oceny szczególnej uciążliwości dokonuje sąd po przeanalizowaniu akt sprawy, a wynagrodzenie może odpowiadać wartości znoszonej służebności.
Należy jednak pamiętać, że to na Czytelniku jako powodzie ciąży obowiązek wykazania przesłanek niezbędnych dla zniesienia służebności.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|