Gazeta Podatkowa nr 72 (904) z dnia 6.09.2012
Służebność przesyłu za wynagrodzeniem dla właściciela
Kupiłem działkę budowlaną. Zgłosiła się do mnie firma wodociągowa z wnioskiem o ustanowienie na moim gruncie służebności, tak aby wzdłuż granicy biegła ich instalacja. Jednocześnie poinformowano mnie, że brak zgody skutkować będzie skierowaniem sprawy do sądu. Czy takie praktyki są dopuszczalne?
Być może w tej sprawie sam sposób komunikacji ze strony przedsiębiorstwa wodociągowego nie był należyty, niemniej jednak z formalnego punktu widzenia istnieje możliwość przedłożenia propozycji do zawarcia umowy o ustanowienie służebności. O ile są ku temu dalsze podstawy, domagający się takiej służebności może nawet wygrać sprawę w sądzie. Nie oznacza to jednak, że interesy właściciela nieruchomości nie są w takim postępowaniu odpowiednio chronione.
W myśl przepisów nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe (np. energetyczne), prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Stanowi o tym art. 3051 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Najprostszym sposobem jest więc zawarcie stosownej umowy. Oczywiście ten tryb wchodzi w grę, gdy strony dojdą do porozumienia we wszystkich aspektach sprawy, w szczególności w kwestii wynagrodzenia dla właściciela gruntu oraz przebiegu takiej służebności. Jeśli konsensusu nie będzie, pozostaje droga sądowa. W dalszej części ustawa stanowi, że jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń przesyłowych, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.
Gdyby po ustanowieniu służebności doszło do zmiany właściciela przedsiębiorstwa, wówczas służebność przechodzi na nabywcę. Wygasa ona jednak najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. Jeśli dojdzie do wygaśnięcia służebności, na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|