Gazeta Podatkowa nr 33 (865) z dnia 23.04.2012
Służebność mieszkania zabezpiecza prawo korzystania z lokalu
Chciałabym uzyskać zabezpieczenie, że będę mogła mieszkać w domu córki aż do śmierci. Czy istnieje prawna możliwość, aby takie zabezpieczenie uzyskać? Co w sytuacji, gdy po spełnieniu stosownych formalności córka zdecyduje się dom sprzedać bądź wynająć?
Czytelniczka musi uzyskać tzw. służebność mieszkania. Taką służebność można ustanowić na nieruchomości - np. na nieruchomości zabudowanej domem czy na nieruchomości lokalowej (ale już nie na lokalu posiadanym w ramach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu). Istotą tego uprawnienia jest - jak sama nazwa wskazuje - zabezpieczenie praw do mieszkania. Uprawnienie to jest niezbywalne (nie można go np. sprzedać czy darować innej osobie), nie podlega dziedziczeniu (nie wchodzi do spadku po śmierci uprawnionego) oraz wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Co ważne, służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym i obciąża nieruchomość, niezależnie od tego, czyją jest ona własnością. Po podpisaniu stosownej umowy służebność podlega ujawnieniu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Wpisuje się ją w dziale III księgi wieczystej i wskazuje na czyją rzecz została utworzona, na jaki okres i jakie są warunki jej wykonywania. Wpis w księdze wieczystej ujawnia to prawo rzeczowe i każdy potencjalny nabywca czy najemca domu córki Czytelniczki od razu zobaczy, że nieruchomość obciążona jest tym prawem.
W celu ustanowienia służebności strony, tj. Czytelniczka oraz córka‑właścicielka nieruchomości zabudowanej domem, muszą zawrzeć umowę. Pamiętać należy o tym, że oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego. Stanowi o tym art. 245 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). W praktyce jednak cała umowa (oświadczenia obu stron) są wyrażane właśnie w tej formie.
W samej umowie strony powinny możliwie dokładnie określić treść służebności. Można więc wskazać m.in., jakie pomieszczenia przysługują uprawnionemu do wyłącznego korzystania, jakie do użytku wspólnego. Jeśli umowa nie zawiera takich zapisów, wówczas należy odwołać się do osobistych potrzeb uprawnionego, przy uwzględnieniu zasad współżycia społecznego oraz zwyczajów miejscowych. Uprawniony zawsze ma prawo korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku (np. z piwnicy, jedynej łazienki czy kuchni). Wątpliwości Czytelniczki z pewnością wyjaśni notariusz, który będzie przygotowywać stosowny akt notarialny.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|