Gazeta Podatkowa nr 56 (1306) z dnia 14.07.2016
Prawo do lokalu w ramach umowy dożywocia i służebności osobistej
Chciałbym zapewnić dziadkowi prawo do części lokalu, którego jestem właścicielem. Nie wiem jak w przyszłości będzie wyglądać moja sytuacja finansowa, niemniej chcę mieć pewność, że dziadek będzie mógł zawsze korzystać z części mojego mieszkania. W jaki sposób to sformalizować?
Istnieje możliwość ustanowienia na nieruchomości (mieszkaniu, gruncie zabudowanym budynkiem) służebności osobistej w postaci służebności mieszkania. Jest ona ograniczonym prawem rzeczowym, które podlega ujawnieniu (wpisowi) w księdze wieczystej.
Służebność ustanawia się w ramach oddzielnej czynności prawnej. Podobny skutek można osiągnąć w ramach tzw. umowy dożywocia, gdy w zamian za przeniesienie własności nieruchomości przyznaje się uprawnionemu prawo do zajmowania określonych pomieszczeń oraz dożywotnie utrzymanie. W celu ustanowienia służebności w ramach odrębnej czynności prawnej, oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego. W praktyce jednak cała umowa (oświadczenia obu stron) jest wyrażana właśnie w tej formie. Treść służebności może być w dużej części kształtowana swobodnie pomiędzy stronami umowy.
W myśl przepisów mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Uprawniony z tytułu służebności może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców. Stanowi o tym art. 302 K.c.
Służebność mieszkania podlega ujawnieniu w księdze wieczystej.
Po podpisaniu umowy służebność (dożywocie) podlega ujawnieniu w w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Wskazuje się w niej, na czyją rzecz została utworzona, na jaki okres i jakie są warunki jej wykonywania. Wpis w księdze wieczystej ujawnia to prawo rzeczowe i każdy potencjalny nabywca mieszkania od razu uzyska informację, że nieruchomość obciążona jest tym prawem. Ponieważ wpis będzie ujawniony, nikt nie będzie mógł zasłaniać się nieznajomością tego stanu rzeczy.
Pamiętać należy, że jeżeli uprawniony dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|