Gazeta Podatkowa nr 98 (1243) z dnia 7.12.2015
Korzystanie z mieszkania w ramach służebności lub dożywocia
Zamierzam podarować siostrzenicy mieszkanie. Jednocześnie chcę w tym mieszkaniu przebywać aż do mojej śmierci. Czy istnieje możliwość, aby prawnie zagwarantować sobie taką możliwość? Dowiedziałam się, że jeśli siostrzenica stanie się właścicielem, nie można jej prawnie zakazać np. sprzedaży lokalu. Co powinnam w tej sytuacji uczynić?
Prawdą jest, że właściciel nie może zostać pozbawiony uprawnienia np. do zbycia lokalu. Skoro posiada takie prawo wobec określonej rzeczy, może z nią czynić wszystko (w granicach prawa) co zechce.
Jednakże istnieje możliwość zabezpieczenia praw osoby, która chce w lokalu przebywać - wymaga to oczywiście zgody obu stron. Warto skorzystać z tzw. służebności mieszkania, którą ustanawia się w ramach oddzielnej czynności prawnej bądź równie często w połączeniu właśnie z darowizną mieszkania, w ramach tzw. umowy dożywocia. Służebność to ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości (np. lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość). Jest niezbywalna (nie można jej sprzedać czy darować innej osobie), nie podlega dziedziczeniu oraz wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
W celu ustanowienia służebności w ramach odrębnej czynności prawnej, oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego. W praktyce jednak cała umowa (oświadczenia obu stron) jest wyrażana właśnie w tej formie. Treść służebności może być w dużej części kształtowana swobodnie pomiędzy stronami umowy.
Natomiast przy umowie dożywocia w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie i, powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Prawo dożywocia jest niezbywalne.
Po podpisaniu umowy służebność (dożywocie) podlega ujawnieniu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której została ustanowiona. Wpisuje się ją w dziale III księgi wieczystej i wskazuje, na czyją rzecz została utworzona, na jaki okres i jakie są warunki jej wykonywania. Wpis w księdze wieczystej ujawnia to prawo rzeczowe i każdy potencjalny nabywca mieszkania od razu uzyska informację, że nieruchomość obciążona jest tym prawem. Nawet w sytuacji, gdy do księgi wieczystej nie zajrzy, Czytelniczkę chronić będzie rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych - wpis będzie ujawniony i nikt nie będzie mógł zasłaniać się nieznajomością tego stanu rzeczy.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|