Gazeta Podatkowa nr 96 (1241) z dnia 30.11.2015
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu może być okresowe
Na mojej działce przebiega linia elektroenergetyczna. Ostatnio zwróciło się do mnie przedsiębiorstwo energetyczne z wnioskiem o umowne ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem, płatnym jednorazowo po podpisaniu umowy. Wolałbym jednak, aby spłacali mnie okresowo, np. corocznie. Czy istnieje taka możliwość?
W ramach umowy strony mogą dowolnie ustalić wzajemne świadczenia. Gdyby natomiast sprawa miała być rozstrzygana w sądzie, podstawą rozstrzygnięcia, m.in. w zakresie wynagrodzenia, byłby art. 3052 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). W myśl wskazanego przepisu, jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 K.c. (np. służących do doprowadzania energii elektrycznej), przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
Przesłanka, według której wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu ma być "odpowiednie", stanowi jedyną ustawową wskazówkę w tym zakresie. W szczególności nie zostało wskazane, czy wynagrodzenie to ma mieć charakter jednorazowy, czy okresowy, co oznacza uprawnienie sądu do wyboru ekwiwalentnego świadczenia na rzecz właściciela. Podjęcie decyzji ułatwiają jednak wskazówki, jakich w tym zakresie dostarcza orzecznictwo Sądu Najwyższego. Wynika z nich, że, co do zasady, wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu powinno być jednorazowe, choć nie jest wykluczone przyznanie go w postaci świadczeń okresowych (m.in. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2012 r., sygn. akt IV CSK 56/12).
Przede wszystkim, wynagrodzenie powinno być ustalane każdorazowo indywidualnie i dostosowane do okoliczności, w tym zakresu, charakteru i trwałości obciążenia, jego uciążliwości, wpływu na ograniczenie korzystania z nieruchomości przez właściciela oraz zmniejszenia jej wartości. Podstawowym celem "odpowiedniego" wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu jest bowiem rekompensata ograniczenia właściciela w korzystaniu z nieruchomości, przy uwzględnieniu stopnia ingerencji w jego prawo własności. W tym kontekście uzasadnieniem dla przyznania wynagrodzenia okresowego może być w szczególności trwałość utrudnień i istotnych ograniczeń w eksploatacji nieruchomości. Każdorazowo jednak górną, nieprzekraczalną granicą powinna być wartość zajętej nieruchomości.
www.KodeksCywilny.pl - Ograniczone prawa rzeczowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|