Gazeta Podatkowa nr 41 (1186) z dnia 21.05.2015
Umowa o zrzeczeniu się spadku
Moja mama poinformowała mnie, że planuje podpisać ze swoim ojcem umowę o zrzeczeniu się spadku po nim. Dziadek ma duży majątek, jednak mama uważa, że środki z jego majątku powinny trafić do innych osób. Czy taka umowa jest prawnie dopuszczalna? Czy oznaczać będzie, że również ja tego spadku po dziadku nie otrzymam?
W myśl przepisów spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Stanowi o tym art. 1048 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia wymaga aktu notarialnego.
Skutkiem zawarcia powyższej umowy jest zrzeczenie się przez spadkobiercę ustawowego dziedziczenia po spadkodawcy. Podkreślić należy, że takie zrzeczenie z reguły obejmuje również zstępnych zrzekającego się (np. jego dzieci), jednak odnośnie tej kwestii można umówić się inaczej.
Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Także taka umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Pamiętać należy, że tego rodzaju porozumienie dotyczy dziedziczenia ustawowego. Nie można zatem wykluczać sytuacji, że w przyszłości dziadek Czytelnika zdecyduje się spisać testament, w którym przykładowo powoła go do części spadku. Wówczas umowa, którą podpisała mama Czytelnika, nie będzie miała do tej sytuacji zastosowania.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|