Gazeta Podatkowa nr 87 (1649) z dnia 31.10.2019
Stan posiadania może wchodzić do spadku
Mój ojciec zapisał swojej żonie cały spadek. Nie zostałem wydziedziczony i wiem, że należy mi się zachowek. Do spadku weszły głównie oszczędności ojca, mieszkanie i samochód. Ojciec posiadał również niewielką działkę, której nie był formalnie właścicielem. Otrzymał ją od swojego dłużnika, jako spłatę długów. Gruntem dysponował ponad 20 lat, płacił od niego podatki. Wiem, że taką nieruchomość miał wkrótce zasiedzieć. Czy grunt ten nie wchodzi do spadku i nie powinien być uwzględniony przy obliczaniu dla mnie zachowku?
Ustalenie wartości spadku i dokonanie doliczeń określonych przysporzeń majątkowych pozwala określić tzw. substrat zachowku, a co za tym idzie - jego wysokość.
W myśl ogólnej zasady z chwilą śmierci zmarłego na spadkobierców przechodzą prawa i obowiązki majątkowe. Tak wynika z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego.
Rzeczywiście Czytelnikowi przysługuje zachowek. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo gdy zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Z punktu widzenia Czytelnika istotne znaczenie ma prawidłowe ustalenie wartości spadku, gdyż od tego m.in. zależy wysokość jego zachowku. Przy ustalaniu zachowku do spadku dolicza się - według określonych reguł - darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Nie ma jednak mowy o posiadaniu, np. posiadaniu samoistnym nieruchomości.
Stan posiadania może być w pewnych przypadkach uwzględniony przy ustalaniu wartości spadku.
Z opisu sprawy wynika, że ojciec Czytelnika nie był właścicielem gruntu w chwili śmierci, tym samym własność gruntu nie mogła wejść do spadku. Nie można zatem doliczyć do spadku wartości rynkowej wspomnianej działki. Instytucja "posiadania" to nie to samo co instytucja "własności".
Jak już wcześniej wskazano, do spadku wchodzą prawa i obowiązki majątkowe, nie ma mowy jednak o stanie posiadania. Warto pamiętać, że z posiadania mogą wynikać wymierne skutki m.in. w wymiarze finansowym. Dotyczy to w szczególności sytuacji opisanej w pytaniu, tj. gdy posiadanie może wkrótce doprowadzić do zasiedzenia. W takim przypadku z faktu długiego nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez zmarłego, spadkobierca może uzyskać wymierną korzyść majątkową - dolicza bowiem do swojego okresu posiadania, posiadanie spadkobiercy, co może doprowadzić do zasiedzenia i nabycia własności nieruchomości. W doktrynie przyjmuje się, że taka okoliczność nie może być bez znaczenia dla określania wartości spadku przy ustalaniu zachowku.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|