Gazeta Podatkowa nr 71 (2154) z dnia 2.09.2024
Odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzyciela spadkobiercy
Od wielu miesięcy próbuję wyegzekwować od dłużnika zasądzoną na moją rzecz należność. Sytuacja majątkowa dłużnika jest na tyle zła, że prowadzona egzekucja jest bezskuteczna. Niedawno okazało się, że dłużnik został powołany do dziedziczenia po swoim ojcu, jednak zdecydował się spadek odrzucić i ostatecznie przypadł on jego dzieciom. Nie mam wątpliwości, że było to celowe działanie - dłużnik nie chciał, aby jego majątek się powiększył, wiedział, że w takim przypadku zostanie zajęty na spłatę zadłużenia. Czy w takiej sytuacji mogę zakwestionować decyzję dłużnika w sprawie odrzucenia spadku?
W niektórych przypadkach będzie to możliwe. W pierwszej kolejności należy jednak podkreślić, że spadkobierca samodzielnie podejmuje decyzję czy chce spadek przyjąć, czy go odrzucić. Nikogo nie można zmusić do dziedziczenia. Powyższe oznacza, że nie można domagać się w tej sytuacji stwierdzenia nieważności oświadczenia dłużnika o odrzuceniu spadku.
Jednak pomimo tego, że dłużnik spadkobiercą nie został, wierzyciel może domagać się uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne w stosunku do niego. Jeżeli bowiem spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku (tj. w chwili śmierci spadkodawcy), może żądać, aby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego. W takim przypadku stosuje się przepisy o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika. Tak stanowi art. 1024 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed dokonaniem czynności. W doktrynie wskazuje się, że dla zastosowania omawianej instytucji nie jest konieczne, aby dłużnik, który spadek odrzucił, działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Natomiast jeżeli stan majątkowy dłużnika jest taki, że wierzyciel może się zaspokoić z jego majątku lub też rzeczywisty spadkobierca wskaże wierzycielowi mienie dłużnika wystarczające do zaspokojenia jego roszczeń czy też sam zaspokoi wierzyciela, roszczenie z art. 1024 K.c. wierzycielowi nie przysługuje (por. wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 30 maja 2014 r., sygn. akt XII C 982/13).
Uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne można żądać w ciągu 6 miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, lecz nie później niż przed upływem 3 lat od odrzucenia spadku.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|