Gazeta Podatkowa nr 9 (1780) z dnia 1.02.2021
Zbycie spadku nie zwalnia z odpowiedzialności za długi
Wraz z rodzeństwem nabyłem spadek po ojcu. Spadek przyjąłem, jednak postanowiłem swój udział sprzedać. Ojciec pozostawił majątek rozdrobniony i spodziewam się, że załatwianie wszelkich formalności, dzielenie spadku zajmie dużo czasu. Znalazłem osobę, która kupi ode mnie udział w spadku. Czy w razie podpisania umowy zostanę zwolniony z odpowiedzialności za długi spadkowe?
NIE. Formalnie nie można zwolnić się względem wierzycieli spadkowych z takiej odpowiedzialności. Natomiast samo podpisanie umowy, o której mowa w pytaniu, jest dopuszczalne. W myśl przepisów spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwość taką przewiduje art. 1051 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Kluczowe jest zatem nie tylko powołanie do spadku, ale przyjęcie spadku przez spadkobiercę (czy to na skutek złożenia przez niego oświadczenia, czy w związku z upływem terminu do złożenia takiego oświadczenia).
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony postanowiły inaczej. Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku.
Na skutek podpisania wspomnianej umowy nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy. Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Co istotne dla Czytelnika, ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna. Podpisanie umowy zbycia spadku nie powoduje zatem uchylenia odpowiedzialności zbywcy. Oznacza to, że wierzyciel spadkowy może wybrać od którego z dłużników solidarnych będzie dochodzić spłaty swojej należności. Może żądać spłaty całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Oczywiście spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Aż do zupełnego uregulowania wierzytelności wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani do spłaty pozostałej części długu.
O ile w umowie zbycia spadku nie postanowiono inaczej, nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych. W takim przypadku, jeśli Czytelnik spłaciłby wierzyciela, będzie mu przysługiwać regres wobec nabywcy spadku. Relacja nabywcy ze zbywcą to jednak tzw. stosunek wewnętrzny (ich prywatne ustalenia). Nie wpływają one na uprawnienia wierzyciela spadkowego przyznane z mocy prawa, który zawsze może domagać się spłaty długu od osoby, która spadek zbyła.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|