Gazeta Podatkowa nr 59 (1621) z dnia 25.07.2019
Zapis zwykły i zapis windykacyjny
Planuję napisać własnoręczny testament. Spadkobiercami chcę uczynić najbliższych członków mojej rodziny. Jednak chciałbym również zapisać jedną ważną dla mnie ruchomość mojej przyjaciółce. Podobno taki zapis można wykonać na dwa sposoby. Które rozwiązanie będzie w mojej sytuacji lepsze?
Ciężko przesądzić, który wariant będzie dla Czytelnika lepszy, warto jednak wskazać na różnice pomiędzy zapisami, które można zamieścić w spadku. Wyróżnia się bowiem zapis zwykły i windykacyjny.
Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby - jest to tzw. zapis zwykły. Przewiduje to art. 968 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145). O ile spadkodawca nie zdecydował inaczej, zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, zapis obciąża ich w stosunku do wielkości ich udziałów spadkowych, chyba że spadkodawca postanowił inaczej. Zapis zwykły sam w sobie nie przenosi zatem "automatycznie" przedmiotu zapisu na zapisobiercę. Musi on zostać "wykonany" dopiero po śmierci spadkodawcy. Zaletą zapisu zwykłego jest to, że może być zamieszczony w każdym testamencie.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku zapisu windykacyjnego. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku - jest to zapis windykacyjny. W testamencie własnoręcznym Czytelnik nie będzie mógł zamieścić takiego zapisu. Podstawowa różnica sprowadza się zatem do tego, że w przypadku zapisu windykacyjnego zapisu nie trzeba po śmierci "wykonywać" - własność określonej rzeczy przechodzi na zapisobiercę "automatycznie" po śmierci spadkodawcy. Pamiętać należy, że zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Z punktu widzenia zapisobiercy ten rodzaj zapisu jest lepszy, gdyż nie wymaga dopełniania przez spadkobierców jakichkolwiek formalności (poza wydaniem zapisobiercy przedmiotu zapisu). Natomiast dla spadkodawcy okazać się może lepszy zapis zwykły z uwagi na to, że nie trzeba ponosić kosztów związanych ze sporządzeniem testamentu w formie aktu notarialnego.
Zapis windykacyjny może być zamieszczony tylko w testamencie notarialnym.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|