Gazeta Podatkowa nr 26 (1171) z dnia 30.03.2015
Zapis testamentowy o wartości zbliżonej do masy spadkowej
Niedawno zmarł mój wujek, który w testamencie zapisał mi działkę. Testament był sporządzony wiele lat temu i wtedy jeszcze majątek wuja był znaczny. W chwili śmierci praktycznie nic poza działką wujek nie miał. Formalnie spadkobiercami po wuju są jego dzieci, jednak z uwagi na brak aktywów w masie spadkowej (poza działką) nie mogą otrzymać nic ze spadku. Jak w tej sytuacji będą wyglądały formalności spadkowe?
W takim przypadku może dojść do uznania, że w rzeczywistości spadkobiercą jest Czytelnik, a nie dzieci zmarłego. Z dokumentów (testamentu) wynika, że do spadku powołane są dzieci. Nie bez znaczenia jest jednak okoliczność, iż w praktyce cały majątek spadkodawcy w chwili jego śmierci to przedmiot uczynionego zapisu. Gdyby konsekwentnie przyjąć stosowanie "normalnych" regulacji, doszłoby do pewnego paradoksu - ten, który formalnie dziedziczy, nie otrzymałby z majątku zmarłego nic, ale ponosiłby odpowiedzialność za długi spadkowe, natomiast ten, na którego rzecz uczyniono zapis (z założenia niewielki wycinek majątku), otrzymałby praktycznie cały majątek zmarłego.
Z tego też powodu przewiduje się specjalną instytucję stanowiącą swoisty wentyl bezpieczeństwa. Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Stanowi o tym art. 961 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.
W sytuacji gdy uczyniony na rzecz Czytelnika zapis jest tak duży, że pochłania niemal całą wartość spadku, może się zdarzyć, że formalnie zostanie on uznany za spadkobiercę. W razie gdy zostanie skierowana sprawa do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, po jej zakończeniu zostanie wydane orzeczenie, które formalnie potwierdzi, kto w opisanej sytuacji jest spadkobiercą. Warto dodać, że spadkobierca będzie odpowiadał za przekazanie uprawnionym (np. dzieciom zmarłego) należnego im zachowku.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|