Gazeta Podatkowa nr 16 (1161) z dnia 23.02.2015
Dwa rodzaje zapisów w testamencie
Ojciec sporządził testament, w którym zamieścił dwa różne zapisy. W jednym z nich wskazał, że jako spadkobierca mam przekazać wnukowi spadkodawcy kwotę 10 tys. zł w terminie trzech miesięcy po jego śmierci. Drugi zapis z kolei brzmi w ten sposób, że na wieloletnią przyjaciółkę ojca przechodzi z chwilą śmierci spadkodawcy własność nieruchomości. Testament ma formę aktu notarialnego. Czy oba te zapisy muszę wykonać?
Z opisu sprawy wynika, że mamy do czynienia z dwoma różnymi zapisami - z tzw. zapisem zwykłym oraz z zapisem windykacyjnym. Zapis zwykły polega na tym, że zobowiązuje się spadkobiercę do przekazania zapisobiercy wskazanej rzeczy (prawa). Tym samym z chwilą śmierci ta rzecz (prawo) nie przechodzi od razu na zapisobiercę. Posiada on jedynie roszczenie, by domagać się od spadkobiercy wykonania ciążącego na nim zobowiązania. Dlatego też w odniesieniu do powyższego zapisu wspomina się o tym, że musi on być wykonany przez spadkobiercę (zapłata kwoty 10 tys. zł). Jeśli spadkobierca nie wykona zobowiązania, może zostać pozwany do sądu.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku zapisu windykacyjnego. Polega on na tym, że z chwilą śmierci spadkodawcy (otwarcia spadku) wywołuje on tzw. skutek rzeczowy, tj. następuje automatyczne przeniesienie własności przedmiotu zapisu na zapisobiercę. Nie potrzeba więc późniejszego działania ze strony spadkobierców, nie trzeba podpisywać umowy. Taki zapis może się znaleźć jedynie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. Stanowi o tym art. 9811 § 1 Kodeksu cywilnego. Spadkobierca ma obowiązek wydać nowemu właścicielowi przedmiot zapisu, jeśli ten znajduje się w jego posiadaniu.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|