Gazeta Podatkowa nr 61 (1102) z dnia 31.07.2014
Koszty nauki dziecka a scheda po rodzicu
Pół roku temu zmarł mój ojciec. Wraz z trójką rodzeństwa przyjęliśmy spadek. Ojciec testamentu nie spisał, dziedziczymy na podstawie ustawy. Chciałem wraz z rodzeństwem umownie podzielić spadek, jednak spadkobiercy poinformowali mnie, że z uwagi na wydatki, jakie ojciec poniósł w związku z moją nauką, otrzymam mniejszą schedę. Uzasadniają to tym, że oni sami utrzymywali się i opłacali koszty studiów. Czy faktycznie mogę otrzymać mniejszą część spadku?
Zasadniczo nie. Nigdy wydatki rodzica na poszczególne dzieci nie są takie same. Często bardzo znacząco się różnią, jednak nie znaczy to, że dochodzi do niesprawiedliwego (nierównego) traktowania dzieci. Obowiązkiem rodzica jest opieka i wychowanie dzieci. Dotyczy to również łożenia na nie odpowiednio do ich potrzeb, zdolności. Przepis stanowi, że w razie dziedziczenia ustawowego, gdy dział spadku następuje między zstępnymi (np. dziećmi spadkodawcy) albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową poniesionych przez spadkodawcę na rzecz zstępnego kosztów wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego. Ten obowiązek istnieje jednak tylko wtedy, gdy koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku. Wynika to z art. 1043 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Żaden przepis nie definiuje pojęcia "przekraczające przeciętną miarę". Niewątpliwie najważniejszą kwestią będzie uwzględnienie realiów obowiązujących w danym środowisku, społeczności, w danym okresie. Kształcenie dzieci, ponoszenie wydatków, co do zasady mieści się w ramach normalnych wydatków rodziny. Chodzić tutaj będzie zatem o kwestie nadzwyczajne, np. gdy dzieci odbierają normalną edukację, a jednemu z rodzeństwa funduje się zagraniczne kosztowne studia. Oczywiście zaliczeniu na poczet schedy spadkowej podlega jedynie kwota stanowiąca różnicę pomiędzy rzeczywiście poniesionymi kosztami a kosztami zwykłego w danym środowisku lub w danej rodzinie wychowania i wykształcenia ogólnego oraz zawodowego.
Wartość ponadprzeciętnych kosztów wychowania i edukacji dolicza się do spadku, który ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia. Następnie z tak ustalonej wartości masy spadkowej oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców. W dalszej kolejności każdemu ze spadkobierców zalicza się na poczet jego schedy wartość poniesionych na jego rzecz ponadprzeciętnych kosztów. Zasada ta ma na celu równe traktowanie wszystkich dzieci spadkodawcy. Przyjmuje się bowiem, że spadkobierca (zstępny) otrzymał już niejako za życia część (lub nawet całość) spadku po spadkodawcy w postaci nadzwyczajnie dużych kosztów, które ten na niego poniósł.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|