Gazeta Podatkowa nr 33 (1074) z dnia 24.04.2014
Testamenty małżonków pozostających we wspólności majątkowej
W naszym małżeństwie od samego początku obowiązuje wspólność majątkowa, nigdy nie podpisywaliśmy intercyzy. Praktycznie cały majątek, który posiadamy to nasz wspólny. Obecnie chcielibyśmy spisać wspólny testament. Czy jest to możliwe, czy też konieczne jest, aby zrobić to osobno? Zamierzamy wskazać, że w razie śmierci jednego z nas spadkobiercą będzie współmałżonek, z pominięciem dzieci. Czy taki sposób wyrażania ostatniej woli będzie skuteczny?
Przede wszystkim już na wstępie należy wyjaśnić, że przepisy nie przewidują możliwości spisywania tzw. wspólnych testamentów. Nie mogą tego zrobić nawet małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej. Wyrażenie ostatniej woli to indywidualna decyzja i można to zrobić jedynie samodzielnie, gdy posiada się tzw. zdolność testowania. Wszelkie oświadczenia w formie wspólnego testamentu będą zatem nieważne.
Niemniej jednak przepisy nie zabraniają, aby dwa niezależne testamenty znalazły się na jednym dokumencie w rozumieniu kartki papieru (wspólny substrat materialny). W tym przypadku chodzi jednak o materiał, na którym wyrażona jest ostatnia wola, a nie o wspólną treść testamentu. Dopuszczalne zatem będzie, aby na jednej kartce np. u góry mąż spisał testament własnoręcznie, a na dole żona.
Odnośnie samej treści trzeba pamiętać, że testamenty mogą mieć praktycznie dowolną treść. Zatem małżonkowie mogą zapisać w nich, że w razie śmierci jednego z nich wyłącznym spadkobiercą będzie drugi współmałżonek, z pominięciem dzieci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że prawo przewiduje instytucję zachowku. Jeśliby więc doszło do przekazania całego spadku współmałżonkowi, dzieci będą mogły dochodzić od spadkobiercy zachowku. Zachowek to pewna minimalna "wartość" gwarantowana przepisami członkom najbliższej rodziny (np. dzieciom), którzy w testamencie nie zostali powołani do spadku, a byliby spadkobiercami, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe. Stanowi o tym art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeśli jest nim małoletni zstępny spadkodawcy, to ma prawo do dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych wypadkach należy mu się połowa wartości tego udziału.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|