Gazeta Podatkowa nr 66 (1003) z dnia 19.08.2013
Podział spadku nieobowiązkowy
Razem z rodzeństwem kilka lat temu odziedziczyliśmy spadek po mamie. Nikt jednak nie kwapi się do dokonania działu spadku. Czy jest on konieczny? Jak długo można wspólnie korzystać ze spadku, bez jego podziału?
Dział spadku nie jest konieczny. W zasadzie można uznać, że również stwierdzenie nabycia spadku nie jest konieczne, choć w tym drugim przypadku sprawa ta najczęściej odbywa się, gdyż w skład spadku wchodzi nieruchomość bądź inne wartościowe przedmioty, a tylko za pomocą stosownego dokumentu spadkobierca może wykazać względem innych osób, że prawo własności mu przysługuje. Nie ma żadnych ograniczeń czasowych co do możliwości korzystania z odziedziczonego majątku bez dokonywania takiego podziału.
Podział spadku może nastąpić w sądzie bądź w formie umowy (jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego). Sądowy dział spadku powinien zasadniczo obejmować cały spadek. Jeśli spadkobiercy nie chcą spadku dzielić, nie muszą tego robić. Trzeba jednak dodać, że prędzej czy później to nastąpi. O ile bezpośredni spadkobiercy pozostają często ze sobą w zgodzie, to już ich następcy nie muszą wykazywać takiej samej chęci do zawierania porozumienia i niejednokrotnie wtedy dochodzi do sporów.
Spadkobiercy otrzymują spadek każdy w określonym ułamku, tym samym stają się po prostu współwłaścicielami wszystkiego co wchodziło do spadku. Stan współwłasności jest po prostu mniej wygodny, nie tylko bowiem nie pozwala na dowolne, całkowicie swobodne korzystanie z rzeczy przez jedną osobę, ale i wymaga wspólnego podejmowania decyzji. Względy praktyczne, a nie prawne, powodują więc, że spadkobiercy bądź ich następcy decydują się na dokonanie działu spadku, czyli zniesienia współwłasności i przyznania określonych składników na wyłączną własność.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|