Gazeta Podatkowa nr 29 (966) z dnia 11.04.2013
Jak skutecznie uczynić zapis windykacyjny?
Chciałbym, aby po mojej śmierci mieszkanie przeszło na własność mojego wnuka. Nie chcę jednak, aby zależało to od woli spadkobierców (moich dzieci), ale żeby stało się to automatycznie. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak, to co powinienem wpisać do testamentu własnoręcznego, aby taki skutek osiągnąć?
Takie rozwiązanie jest możliwe, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest ono dopuszczalne w przypadku testamentu własnoręcznego. Czytelnik chce bowiem uczynić zapis windykacyjny. Różni się on od zapisu zwykłego tym, że jego skutek następuje z mocy prawa, automatycznie po śmierci spadkodawcy. Wówczas zapisobierca nabywa własność ściśle wskazanego składnika majątku. W zapisie zwykłym do nabycia własności w tym momencie nie dochodzi. Konieczne jest bowiem wykonanie zobowiązania przez spadkobierców i przeniesienie własności na zapisobiercę. Zapis zwykły może być zamieszczony w każdym testamencie, m.in. w testamencie własnoręcznym. Natomiast zapis windykacyjny, o którym tutaj mowa, można uczynić jedynie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. Stanowi o tym art. 9811 § 1 Kodeksu cywilnego.
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, a także ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. Warto pamiętać, że zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Zapisu windykacyjnego nie powinno robić się pod warunkiem czy z zastrzeżeniem terminu (np. pod warunkiem, że zapisobierca ukończy studia). Jeśli takie zastrzeżenie zostanie uczynione, uważa się je za nieistniejące. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia zapis nie zostałby uczyniony, zapis windykacyjny jest nieważny. Jest to więc podobna regulacja, którą można spotkać przy powoływaniu spadkobiercy. W sprawach nieuregulowanych bezpośrednio odnośnie zapisu windykacyjnego stosuje się odpowiednio przepisy o zapisie zwykłym.
Kluczowe jest również to, aby spadkodawca miał świadomość, że rozdysponowanie składnikiem majątku na rzeczy zapisobiercy windykacyjnego może (podobnie jak darowizna) doprowadzić, że całość bądź większość spadku zostanie w ten sposób przekazana. Wówczas spadkobiercy mogą mieć roszczenie do takiego zapisobiercy, jeśli reszta majątku po spadkodawcy nie wystarczy do pokrycia przysługującego im zachowku. Osoba ta jest obowiązana do zapłaty tej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|