Gazeta Podatkowa nr 5 (942) z dnia 17.01.2013
Błąd w związku z przyjęciem spadku
Niedawno stałem się spadkobiercą po ojcu. Spadek przyjąłem, jednak dowiedziałem się, że siostra wiedziała o dużym zadłużeniu ojca i zdecydowała się spadek odrzucić. Nie miałem kontaktu z rodziną w ostatnim czasie i swoją decyzję opierałem na relacji siostry. Nie poinformowała mnie ona jednak, że sprawy finansowe ojca mają się tak kiepsko. Czy mogę teraz spadek odrzucić?
Zasadniczo nie jest to możliwe. Spadkobierca ma sześć miesięcy, licząc z reguły od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), aby podjąć decyzję o spadku. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie przyjmuje spadek wprost, a więc bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe.
Spadkobierca może powołać się jedynie na działanie pod wpływem błędu czy groźby. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia w sprawie przyjęcia/odrzucenia spadku powinno nastąpić przed sądem. Wynika to z art. 1019 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). W tym celu spadkobierca powinien złożyć pismo i dokładnie wskazać, na czym polegało jego działanie pod wpływem błędu, które spowodowało, że nie złożył żadnego oświadczenia. Konieczne więc będzie opisanie całej sytuacji i wyjaśnienie, że Czytelnik godził się na przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, gdyż wierzył zapewnieniom siostry, które jak się okazało później, nie były zgodne z prawdą. Przemawia za tym fakt, że siostra ostatecznie spadek odrzuciła, co nie miałoby sensu, gdyby spadek przedstawiał jakąś wartość. W tym samym piśmie należy określić, czy spadek przyjmuje się (wprost lub z ograniczeniem odpowiedzialności za dług) bądź czy się go odrzuca. W razie jego odrzucenia spadkobierca będzie traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.
Oświadczenie należy złożyć do sądu spadku, a więc sądu rejonowego ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, to właściwy jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Sąd spadku, po odebraniu oświadczenia spadkobiercy, przeprowadzi rozprawę. Uprawnienie spadkobiercy do uchylenia się od skutków prawnych niezachowania terminu wygasa z upływem roku od wykrycia błędu.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|