Gazeta Podatkowa nr 97 (929) z dnia 3.12.2012
Warunki zbycia spadku
Odziedziczyłem spadek po wuju. Nie chciałem jego majątku, nie zdążyłem jednak złożyć oświadczenia o odrzuceniu spadku. Chciałbym możliwie szybko sprzedać spadek. Czy jest to prawnie możliwe? Czy po otrzymaniu pieniędzy ze sprzedaży uwolnię się od wszelkiej odpowiedzialności związanej ze spadkiem?
Zasadniczo w polskim prawie umowy dotyczące spadku można podpisywać tylko w tych przypadkach, które wskazane są w przepisach. Dopuszcza się możliwość zawarcia umowy zbycia spadku bądź jego części. To samo uprawnienie dotyczy zbycia udziału spadkowego. Wynika to z art. 1051 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Wcześniej jednak trzeba spadek przyjąć, co należy zrobić jeszcze przed podpisaniem stosownej umowy. Przyjęcie spadku następuje na mocy oświadczenia złożonego przed notariuszem lub w sądzie, w terminie sześciu miesięcy liczonego od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule powołania do spadku. Czytelnik wspomina, że takiego oświadczenia nie złożył (nie zdążył bowiem spadku odrzucić). Jednak w takim przypadku poczytuje się, że spadkobierca spadek przyjął wprost, a więc bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe.
Umowa zbycia spadku może przyjąć charakter umowy odpłatnej (np. sprzedaży), jak i nieodpłatnej (np. darowizny). Ważne jest, aby pamiętać, iż tego rodzaju porozumienie może zostać zawarte jedynie w formie aktu notarialnego. Bez zachowania tej formy umowa będzie bezwzględnie nieważna. Kwestia odpowiedzialności za długi spadkowe nie przedstawia się tak prosto jak chciałby to Czytelnik. Z chwilą nabycia spadku nabywca wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy. Podpisując umowę Czytelnik powinien pamiętać, że wobec wierzycieli spadkowych zarówno zbywca, jak i nabywca spadku ponoszą odpowiedzialność w takim samym zakresie i jest to odpowiedzialność solidarna (art. 1055 § 1 K.c.). Jeśli strony umowy nic innego nie postanowią, nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych. W sytuacji gdy wierzyciel zażąda spłaty długu spadkowego od Czytelnika (który wcześniej spadek zbył), ma on obowiązek ten dług spłacić. Dopiero później ma prawo żądać od nabywcy spadku, aby ten zwrócił mu środki, które on przeznaczył na dokonanie spłaty (tzw. roszczenie regresowe). W razie zbycia spadku spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne poszczególnych przedmiotów należących do spadku.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|