Gazeta Podatkowa nr 62 (894) z dnia 2.08.2012
Jakie są skutki zrzeczenia się spadku?
Kilka tygodni temu zmarł mój ojciec. Razem z rodzeństwem powołana jestem do dziedziczenia. Ojciec nie zostawił testamentu. Rozważam zrzeczenie się spadku. Jeśli do tego dojdzie, kto otrzyma przypadający mi wcześniej udział w spadku?
Wszystko zależy od okoliczności sprawy, czyli od kręgu osób, które mogą być spadkobiercami. W tym momencie Czytelniczka nie może już podpisać umowy o zrzeczenie się spadku (można to zrobić jedynie za życia spadkodawcy), ma jednak prawo spadku nie przyjąć.
W tym celu powinna złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Może to zrobić u notariusza bądź w sądzie. Ma na to sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku (czyli z reguły od dnia śmierci spadkodawcy). Pamiętać trzeba, że niezłożenie jakiegokolwiek oświadczenia nie będzie równoznaczne z odrzuceniem spadku, ale z jego przyjęciem.
Skutki odrzucenia spadku są bardzo daleko idące. W takiej sytuacji spadkobierca traktowany jest tak jakby nie dożył otwarcia spadku (a więc jakby już nie żył w chwili śmierci spadkodawcy). W sytuacji przedstawionej w pytaniu ma miejsce dziedziczenie ustawowe przez osoby zaliczone do I grupy - małżonka oraz dzieci zmarłego. Jeśli spadek odrzuci jedno dziecko, wówczas w jego miejsce wejdą jako spadkobiercy ustawowi jego własne dzieci, a więc wnuki zmarłego spadkodawcy. Przepis stanowi bowiem, że jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku (albo traktuje się jakby nie dożyło otwarcia, np. w wyniku odrzucenia spadku), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Wynika to z art. 931 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Wspomnianą regułę stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.
Decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku musi być przemyślana - zasadniczo nie można jej później cofnąć.
Jeśli więc Czytelniczka posiada dzieci, po złożeniu przez nią wspomnianego oświadczenia, staną się one spadkobiercami po swoim dziadku. Oczywiście również dzieci mogą podjąć decyzję o tym, czy spadek przyjmują, czy go odrzucają.
Praktyczny problem pojawi się wówczas, gdy dzieci te będą jeszcze niepełnoletnie. Wówczas nie mając pełnej zdolności do czynności prawnych, nie mogą same złożyć takiego oświadczenia. Mogą to zrobić za nie ich przedstawiciele ustawowi, czyli zazwyczaj rodzice. Jednak na podjęcie decyzji o odrzuceniu spadku w imieniu dzieci, rodzice muszą uzyskać zgodę sądu - jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Jeśli w wymaganym terminie nie zostanie podjęta żadna decyzja w imieniu małoletnich dzieci, wówczas przyjmują one spadek, ale z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe (a więc nie wprost, a z dobrodziejstwem inwentarza).
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|