Gazeta Podatkowa nr 14 (1368) z dnia 16.02.2017
Wykonawca testamentu
Zamierzam spisać testament. Posiadam spory majątek, który ma mocno zróżnicowany charakter (wiele ruchomości, kilka nieruchomości, prawa autorskie). Chciałbym, aby sprawy spadkowe po mojej śmierci zostały uregulowane sprawnie i z tego powodu myślę o wyznaczeniu wykonawcy testamentu. Kto może pełnić tę funkcję? Jakie obowiązki mogę powierzyć takiej osobie?
Wyznaczenie wykonawcy testamentu w polskiej praktyce nie jest spotykane często, jednak zaleca się skorzystanie z tego rozwiązania zwłaszcza wtedy, gdy spadek ma złożoną strukturę, a krąg spadkobierców i zapisobierców jest duży. Z formalnego punktu widzenia nie trzeba posiadać żadnych kwalifikacji, aby pełnić wspomnianą funkcję - wystarczy pełna zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że zasadniczo każda osoba pełnoletnia może pełnić obowiązki wykonawcy testamentu. Niemniej jednak wybór właściwej osoby powinien być przemyślany, gdyż w przeciwnym wypadku formalności spadkowe nie tylko nie będą załatwione sprawniej, a wręcz przeciwnie (pojawią się dodatkowe komplikacje związane ze złym zarządzeniem masą spadkową).
Spadkodawca może powołać wykonawcę testamentu do sprawowania zarządu spadkiem, jego zorganizowaną częścią lub oznaczonym składnikiem. Jeżeli osoba powołana jako wykonawca testamentu nie chce tego obowiązku przyjąć, składa odpowiednie oświadczenie przed sądem albo notariuszem. Jeśli chodzi o obowiązki wykonawcy testamentu, to powinien on, o ile spadkodawca nie postanowił inaczej, zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy zwykłe i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą, a w każdym razie niezwłocznie po dokonaniu działu spadku. Stanowi o tym art. 988 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem, jego zorganizowaną częścią lub oznaczonym składnikiem. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozwany w sprawach o długi spadkowe.
Pamiętać należy, że zasadniczo pełnienie funkcji przez wykonawcę jest odpłatne. Do wzajemnych roszczeń między spadkobiercą a wykonawcą stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu za wynagrodzeniem. Koszty zarządu majątkiem spadkowym oraz wynagrodzenie wykonawcy testamentu należą do długów spadkowych. Wyznaczając wykonawcę spadkodawca powinien zatem i tę kwestię wziąć pod uwagę, tak aby nie było to mocno odczuwalne dla samych zainteresowanych (tj. spadkobierców).
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|