Gazeta Podatkowa nr 39 (1289) z dnia 16.05.2016
Przeniesienie udziału w spadku
Otrzymałem spadek po mamie. Chciałbym go szybko spieniężyć. Czy istnieje możliwość sprzedania spadku bądź jego części osobie trzeciej? Czy w ten sposób zostałbym zwolniony ze zobowiązań za długi spadkowe?
Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwych jest zatem wiele wariantów, kluczowe jest jednak to, aby spadek został przyjęty - czy to w formie stosownego oświadczenia złożonego przed sądem bądź notariuszem, czy w wyniku upływu czasu (jeśli oświadczenia nie było, po upływie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku następuje skutek w postaci przyjęcia spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe). Umowa zbycia spadku może przyjąć charakter umowy odpłatnej (np. sprzedaży), jak i nieodpłatnej (np. darowizny).
Umowa zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Po podpisaniu tego porozumienia nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy. Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna. Stanowi o tym art. 1055 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Jeśli strony umowy nic innego nie postanowią, nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych. Tym samym, w sytuacji gdy wierzyciel zażąda spłaty długu spadkowego od Czytelnika (który wcześniej spadek zbył), ma on obowiązek ten dług spłacić. Dopiero później ma prawo żądać od nabywcy spadku, aby ten zwrócił mu środki, które on przeznaczył na dokonanie spłaty (tzw. roszczenie regresowe).
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|