Gazeta Podatkowa nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
Dziedziczenie ustawowe przez dziadków
Po wieloletniej chorobie zmarł nasz wnuk, którym opiekowaliśmy się przez ostatnie lata. Jego rodzice zmarli przed jego śmiercią. Musimy uporządkować teraz sprawy majątkowe. Wnuk nie spisał testamentu, choć zawsze mówił, że chciałby, aby to, co ma, trafiło do nas. Czy dziadkowie w ogóle mogą być powołani do spadku?
Jeszcze kilka lat temu obowiązywały regulacje, które nie przewidywały, aby dziadkowie byli powołani z mocy ustawy do spadku po wnuku. Mogli jedynie otrzymać alimenty od spadkobiercy nieobciążonego obowiązkiem alimentacyjnym na ich rzecz. To szczególne uprawnienie przysługiwało im w sytuacji, gdy znajdowali się w niedostatku oraz gdy nie mogli otrzymać pomocy od zobowiązanych do tego osób.
W obecnym stanie prawnym jest już jednak inaczej. Dziadkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych, jednak z oczywistych względów nie dziedziczą w pierwszej kolejności - nadal jako pierwsi do spadku powołani są małżonek oraz jego dzieci (bądź zstępni). W przypadku braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Jeśli brakuje zstępnych i małżonka spadkodawcy, cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych (ewentualnie jego rodzeństwu). W przypadku braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Dziedziczą oni w częściach równych. Stanowi o tym art. 934 § 1 Kodeksu cywilnego. Dziadkowie mogą więc obecnie odziedziczyć spadek po swoim wnuku, choć nie ulega wątpliwości, że będzie miało to miejsce niezmiernie rzadko - wielu krewnych wyprzedza ich bowiem w tym uprawnieniu. Zawsze więc - jeśli taka miałaby być wola spadkodawcy - warto spisać testament i wyznaczyć spadkobierców zgodnie z własną wolą.
Dziadkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych.
Z uwagi na to, że w praktyce sprawy spadkowe bywają załatwiane wiele lat (nawet kilkadziesiąt) po śmierci spadkodawcy, warto zwrócić uwagę na to, że wspomnianej regulacji nie stosuje się w każdej sytuacji. Nabycie spadku następuje z mocy prawa, już z chwilą śmierci spadkodawcy, a to oznacza, że zasady dziedziczenia ustawowego ocenia się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym dniu. Bez znaczenia jest moment przeprowadzenia sprawy spadkowej. Tym samym w odniesieniu do osób, które zmarły do dnia 27 czerwca 2009 r., będą mieć zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego we wcześniejszym brzmieniu.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|