Gazeta Podatkowa nr 19 (1269) z dnia 7.03.2016
Zasady wypłaty zachowku
Moje rodzeństwo zostało powołane w testamencie na spadkobierców, natomiast ja zostałam pominięta. Testament nie zawiera jednak informacji o wydziedziczeniu. Ojciec zmarł blisko cztery miesiące temu. Sprawa spadkowa jeszcze się nie odbyła. Kto i kiedy ma obowiązek wypłacić należny mi zachowek?
Obowiązek wypłaty zachowku spoczywa generalnie na spadkobiercach.
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału - tzw. zachowek. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Stanowi o tym art. 991 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
Przepis ten nie wspomina jednak nic o terminie zapłaty zachowku. Do rzadkości należą sytuacje, gdy spadkodawca taki termin wskazuje w testamencie. W takim przypadku należy stosować reguły ogólne. Przyjmuje się, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Z praktycznego punktu widzenia takie wezwanie należy złożyć na piśmie i uzyskać potwierdzenie jego dostarczenia do adresata.
Należy wskazać, że roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Termin przedawnienia wynosi pięć lat, licząc od ogłoszenia testamentu. W orzecznictwie dominuje jednak pogląd, wedle którego początek biegu przedawnienia roszczenia o zachowek, liczony od chwili wymagalności tego roszczenia, powinno się ustalać dla każdego przypadku osobno. Przepis powinien być tak odczytywany, aby wiodło to do rozstrzygnięć uwzględniających słuszny interes uprawnionych do zachowku. Trzeba również pamiętać, że wniesienie pozwu z żądaniem zapłaty zachowku przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek, nawet jeżeli ostatecznie żądana kwota zachowku okaże się wyższa od sformułowanej w pozwie.
Warto dodać, że jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać - w pewnych granicach - sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|