Gazeta Podatkowa nr 2 (1252) z dnia 7.01.2016
Darowizny przed śmiercią spadkodawcy a wysokość zachowku
Ojciec powołał do spadku tylko mojego brata i siostrę. Ja zostałem pominięty, przy czym w testamencie nie ma nic odnośnie mojego wydziedziczenia. Kiedy po śmierci ojca zgłosiłem się do rodzeństwa w sprawie wypłacenia zachowku stwierdzili, że nic płacić nie muszą, gdyż darowizny uczynione przez ojca na moją rzecz były tak duże, że wyczerpały wysokość mojego zachowku. Czy darowizny wpływają na rozliczenie zachowku?
Co do zasady, taka sytuacja może mieć miejsce. To, ile uprawniony otrzyma tytułem zachowku zależy z jednej strony od wielkości udziału spadkowego, z drugiej od wartości masy spadkowej. Odnośnie pierwszej kwestii przewiduje się, że w sytuacji, gdy uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych wypadkach jest to połowa wartości tego udziału.
Natomiast drugi aspekt, tj. ustalanie wartości spadku, wymaga uwzględnienia wielu wytycznych zawartych w przepisach. Przede wszystkim nie bierze się pod uwagę zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Ponadto przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu (np. dziecku) nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
Przy ustalaniu wartości spadku celem obliczenia zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Tym samym darowizny dla osób uprawnionych do zachowku dolicza się bez względu na to, kiedy ich dokonano. Stanowi o tym art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego.
Zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek.
Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Natomiast wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili ustalania zachowku.
www.KodeksCywilny.pl - Spadki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawnikRodzinny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|