Gazeta Podatkowa nr 19 (1164) z dnia 5.03.2015
Odstąpienie od umowy o dzieło a odszkodowanie
Spółka zamówiła latem 2014 r. wymianę tynków w swoim biurze. Z wykonawcą zawarto umowę o dzieło, która naszym zdaniem została wykonana wadliwie, ponieważ po krótkim czasie tynki zaczęły pękać i odpadać. Zamówiona przez nas ekspertyza potwierdza zastrzeżenia względem jakości prac tynkarskich. Po terminie udzielonym na wymianę tynków odstąpiliśmy od umowy i zażądaliśmy zwrotu wynagrodzenia. Czy możemy domagać się także odszkodowania pokrywającego koszty skucia tynków oraz ponownego ich malowania (prace dodatkowe wynikające z wad tynków)?
TAK. Na wstępie należy zaznaczyć, że do umowy zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego w wersji obowiązującej przed 25 grudnia 2014 r. Uprawnienia zamawiającego praktycznie nie różnią się od praw kupującego, a to z uwagi na odesłanie do stosowania przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej z art. 638 Kodeksu cywilnego.
W przypadku gdy kupujący (lub zamawiający) odstępuje od umowy z powodu wady, jego uprawnienia określone w art. 494 K.c. obejmują również roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania w granicach dodatniego interesu umowy, a do zasad tej odpowiedzialności ma zastosowanie art. 471 K.c. (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 13 maja 1987 r., sygn. akt II CZP 82/86). Zgodnie z przywołanym art. 494 K.c. w wersji sprzed 25 grudnia 2014 r. strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.
Istnienie przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej na zasadach ogólnych uzasadnia roszczenie o naprawienie szkody także w granicach dodatniego interesu umowy, również w razie realizacji przez zamawiającego uprawnień z tytułu rękojmi, takich jak odstąpienie od umowy czy żądanie obniżenia wynagrodzenia.
Jednakże obowiązek naprawienia szkody poniesionej przez zamawiającego (lub kupującego) ogranicza się tylko do szkody poniesionej wskutek istnienia wady. Wykonawca wadliwych tynków obowiązany jest więc nie tylko zwrócić wynagrodzenie (po odstąpieniu od umowy z uwagi na istotną wadę położonych przez niego tynków), lecz także naprawić szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności (art. 471 K.c.).
www.KodeksCywilny.pl - Zobowiązania:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|